Home WiadomościZ kraju Werbiści: trwa XV Parafiada Królowej Pokoju w Chludowie

Werbiści: trwa XV Parafiada Królowej Pokoju w Chludowie

Redakcja

Od  29 czerwca do 14 lipca w parafii pw. Wszystkich Świętych w Chludowie trwa  XV Parafiada Królowej Pokoju. Podczas dwutygodniowych zmagań w 11 dyscyplinach wystartuje w sumie ponad 300 zawodniczek i zawodników – od przedszkolaka do emeryta – którzy będą rywalizować o mistrzowskie tytuły, medale i puchary. Jak zwykle zmagania sportowe zakończy Rodzinny Festyn Parafiady na chludowskim Rynku. A ponieważ to edycja jubileuszowa, wydarzeniom sportowym  towarzyszyć będzie wystawa gadżetów i pamiątek z poprzednich edycji oraz okolicznościowy, bogato ilustrowany  folder, przedstawiający ludzi i historię imprezy.  

Parafiada zawsze zaczyna się od Mszy św., po której jej uczestnicy udają się w procesji za krzyżem na pobliskie boisko parafialne. Tam odbywa się ceremoniał poświęcenia go oraz strzelanie rytualnych „11”, a potem piłkarski mecz otwarcia. Choć impreza obejmuje kilka dyscyplin, m.in. siatkówkę, tenis stołowy, badminton, nordic walking, biegi Wszystkich Świętych, bule czy wędkarstwo, królową parafiady jest piłka nożna.  Każdy mecz oraz pozostałe dyscypliny zawsze zaczynają się od wezwania do Matki Bożej Królowej Pokoju, która jest patronką imprezy. Drużyny muszę mieć nazwy nawiązujące do Biblii lub historii Kościoła (np. Małe Anioły, Fala Szarańczy, Młodzi z Galilei, Zastępy Anielskie, Arka Noego, Plagi Egipskie, Archanioły, OSP Florian, Rydwany Ognia,  Drużyna św. Mikołaja, Trąby Jerychońskie). Wydarzeniom sportowym towarzyszy też zawsze ewangeliczne hasło – w tym roku jest to „Jeden Duch, wiele serc”. Głównym celem parafiady jest otwarcie się tutejszego Kościoła na młodych,  przyciągnięcie do Jezusa tych, którym daleko i nie po drodze jest do Pana Boga. Nie mniej ważna jest integracja rodzin i całej społeczności parafialnej oraz wiejskiej.

Imprezę od samego początku organizują misjonarze werbiści, którzy mają w Chludowie nie tylko swoją parafię, ale także Dom Misyjny im. św. Stanisława Kostki, wraz z całą społecznością wsi. Parafiada wpisała się już na trwałe do kalendarza wydarzeń wakacyjnych w tej miejscowości. Kiedy w 2005 r. odbyła się pierwsza, której celem było zorganizowanie czasu wolnego dla dzieci z mniej zamożnych rodzin, nikt nie przypuszczał, że ze skromnej zabawy na boisku proboszcza  powstanie jedna z najważniejszych imprez Chludowa. Od drugiej edycji – 2006 r. – do dziś głównym organizatorem parafiady jest o. Mirosław Piątkowski SVD, który od 2013 r. specjalnie w tym celu przybywa z Bytomia. W zmaganiach sportowych  oraz samych przygotowaniach uczestniczy już drugie pokolenie mieszkańców Chludowa. O fenomenie tutejszej parafiady świadczy nie tylko rosnąca z roku na rok liczba jej uczestników, ciągłość i jej wiek, ale przede wszystkim fakt, iż impreza od samego początku rozwija się wyłącznie dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców i … zdobywa coraz to więcej sympatyków spoza Chludowa oraz… dobrodziejów. A bez nich trudno byłoby organizować parafiadę z takim rozmachem.   

Szczegóły imprezy na www.parafiachludowo.pl oraz www.chludowo.werbisci.pl i na FB Parafiada Chludowo

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda