Home WiadomościZ kraju W lipcu na Jasną Górę dotrą 42 zorganizowane grupy pielgrzymów

W lipcu na Jasną Górę dotrą 42 zorganizowane grupy pielgrzymów

Redakcja

W lipcu na Jasną Górę przybędą 42 zorganizowane grupy pielgrzymów, liczące łącznie ponad 10 tys. osób – podaje częstochowski magistrat. Samorząd przygotowuje się do sierpniowego szczytu pielgrzymkowego, w którym do miasta co roku przybywają dziesiątki tysięcy osób.

Tradycyjnie początkiem sezonu pieszych pielgrzymek na Jasną Górę jest czerwiec. Szczyt pielgrzymkowy przypada w połowie sierpnia, przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Zgodnie ze statystyką pieszych pielgrzymek spodziewanych w lipcu, przedstawioną przez Urząd Miasta w Częstochowie, w tym miesiącu na Jasną Górę – według zgłoszeń przesłanych do magistratu – wejdą w sumie 42 zorganizowane grupy pielgrzymów, liczące łącznie blisko 10,7 tys. osób.

Ta statystyka obejmuje tylko zorganizowane grupy piesze, biegowe lub rowerowe, które zgodnie z wymogami zgłosiły zamiar wejścia do miasta oraz potrzebę zabezpieczenia przejścia określoną trasą. Nie obejmuje natomiast pielgrzymów indywidualnych, a także grup przybywających do Częstochowy prywatnymi samochodami, autokarami czy pociągami.

W pierwszej połowie lipca do sanktuarium tradycyjnie przybywa m.in. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja – co roku gromadząca tysiące wiernych, z reguły przybywających do Częstochowy autokarami i samochodami. 16 lipca obchodzony jest odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel. Na te obchody co roku przybywają pieszo pielgrzymi m.in. z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego – w sumie kilka tysięcy osób.

Ponadto w lipcu na Jasną Górę zdążać będą piesi i rowerowi pielgrzymi z kilkunastu miejscowości, według danych miasta m.in. z Przemyśla, Wodzisławia Śląskiego, Kamienia Pomorskiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Wschowej, Rozprzy, Kamieńska, Ostrowa Wielkopolskiego, Krakowa, Bydgoszczy, Bierunia, Kalwarii Zebrzydowskiej czy Wadowic. Kolejne grupy przyjdą z Jury i Śląska, z czeskiego Cieszyna i Ostrawy.

Wzmożenie ruchu pielgrzymkowego widać co roku w Częstochowie od czerwca, jednak to sierpień jest zwyczajowo najintensywniejszym okresem sezonu pątniczego. Szczyt pielgrzymkowy oznacza przygotowania i mobilizację służb miejskich i policji, dbających m.in. o zabezpieczenie tras wejść poszczególnych grup do miasta, zapewnienie opieki medycznej, przenośnych toalet, dostępu do wody pitnej.

Kulminacja szczytu pielgrzymkowego nastąpi 14 sierpnia – w tym dniu w pieszych pielgrzymkach z reguły wchodzi do miasta po ok. 20 tys. osób; niewiele mniej dociera do Częstochowy dzień wcześniej. 15 sierpnia pielgrzymi biorą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kolejnym dniem szczytu jest 25 sierpnia, kiedy do Częstochowy przychodzi kilkanaście tysięcy pątników przed obchodzonym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej. Dużym wydarzeniem na Jasnej Górze są także ogólnopolskie dożynki w pierwszą niedzielę września.

Według informacji biura prasowego sanktuarium w całym ub. roku w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział 834 tys. osób. Około 124 tys. wiernych przybyło w 255 pielgrzymkach pieszych. Ponad 8,8 tys. osób przyjechało do Częstochowy w pielgrzymkach rowerowych (133 grupy), a 440 osób (16 grup) w pielgrzymkach biegowych. Niespełna 20 osób dotarło do sanktuarium konno, a ponad 170 pielgrzymów z dwóch grup – na rolkach.

PAP/RIRM

Za: www.radiomaryja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda