Home WiadomościZ kraju Werbiści: Zakończenie akcji “Komórka na misje” wśród bydgoskich uczniów

Werbiści: Zakończenie akcji “Komórka na misje” wśród bydgoskich uczniów

Redakcja

Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć” – tak często powtarzał śp. ojciec Marian Żelazek, misjonarz, który przez 56 lat pracował w Indiach wśród trędowatych.

Powyższe słowa stały się myślą przewodnią spotkania w auli św. Krzyża w bazylice mniejszej św. Wincentego a’Paulo, które miało miejsce 2 stycznia 2013 roku.

Głównym celem spotkania, było podsumowanie dobroczynnej akcji misyjnej pod hasłem: „Komórka na Misje”, a także chwila refleksji nad naszą „wędrówką do Betlejem”, w której pomógł koncert kolęd w wykonaniu wspaniałego młodzieżowego zespołu „VIVE” z Niemcza.

Cała akcja misyjna, o której mowa, rozpoczęła się od prośby ze strony Referatu Misyjnego Księży Werbistów z Pieniężna, by nie wyrzucać zużytych i niepotrzebnych telefonów komórkowych. „Niekiedy wyrzuca się je do kosza, a wtedy stanowią odpad niebezpieczny dla środowiska naturalnego. Tymczasem są instytucje, dzięki którym telefony komórkowe zyskają drugie życie, bądź są poddane recyklingowi. Odnowione telefony mogą być znowu używane i trafić do krajów rozwijających się, przez co zapewnią dostęp do środków komunikacji” – apelował sam dyrektor, o. Wiesław Dudar SVD.

Cała akcja zbierania starych i nieużywanych telefonów komórkowych miała miejsce głównie na terenie parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Zbiórka odbywała się w Niedzielę Misyjną przed kościołem, a do końca grudnia w szkołach. Była ona odpowiedzią na powyższy apel dyrektora Referatu Misyjnego w Pieniężnie o. Wiesława Dudara SVD, który zaszczycił nas swoją obecnością.

Podczas wywiadu, który poprowadziły uczennice XI LO: Klaudia Trzcińska i Agnieszka Chrycajewska, zwrócił uwagę na potrzebę zaangażowania się w pomoc najuboższym w krajach misyjnych. Opowiadał o problemach z jakimi się spotykają na początku swej pracy misyjnej: szok kulturowy, problem z akomodacją, choroby tropikalne. Wskazał na szczególne predyspozycje, którymi musi się wykazać przyszły misjonarz. Szczególnie ważna jest umiejętność współżycia w społeczności wielokulturowej, a także jej dogłębne poznanie.

Barwna i plastyczna podróż do Papui Nowej Gwinei, w którą zabrał uczniów Ojciec Wiesław zaowocuje z całą pewnością lepszym zrozumieniem świata i życia. Pozwoli docenić wartości płynące z faktu egzystowania w dostatniej i bezpiecznej części świata – Europie. Rozbudzi potrzebę zaangażowania się w budowanie bardziej sprawiedliwego świata wokół siebie.

Warto zaznaczyć, iż od przeszło 130 lat Misjonarze Werbiści na wszystkich kontynentach głoszą Ewangelię. Pracują we wspólnotach już uformowanych oraz tam, gdzie Dobra Nowina dotarła niedawno. Nierzadko są jej pierwszymi zwiastunami. Bardzo często w samotności, wśród najbiedniejszych z biednych, a także ludzi innych ras, kultur i religii, z dala od najbliższych i przyjaciół.

Dlatego też jedną ze szczególnych form pomocy misjonarzom jest zaangażowanie się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Młodzież z Zespołu Szkół nr 9 w Bydgoszczy już w zeszłym roku wzięła udział w projekcie „Komórka na Misje”. Udało jej się zebrać prawie 200 komórek. W tym roku dzięki zaangażowaniu większej liczby osób z różnych szkół, głównie katechetów i nauczycieli, udało się zebrać blisko 240 telefonów komórkowych.

Przy tej okazji chcielibyśmy wyrazić wdzięczność, ks. Proboszczowi Tadeuszowi Ristau CM z parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Bydgoszczy, za możliwość przeprowadzenia akcji na terenie parafii, okazaną pomoc, a także ks. Proboszczowi parafii Wincentego a’ Paulo – Markowi Bednarzowi CM za udostępnienie auli; Zespołowi muzycznemu „VIVE” z Niemcza za uświetnienie spotkania przepięknymi polskimi kolędami; Szanownej Dyrekcji Zespołu Szkół nr 9 w Bydgoszczy: p. Mirosławowi Chojeckiemu i p. Agnieszce Landowskiej, która wspierała nas katechetów w tej niezwykłej acz trudnej akcji misyjnej, a także Gronu Pedagogicznemu i Społeczności Uczniowskiej z: I Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej „Start”, Szkoły Podstawowej nr 20, Zespołu Szkół Handlowych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, Zespołu Szkół Elektronicznych, Zespołu Szkół nr 9, a także wszystkim ludziom dobrej woli, którzy „wędrują do Betlejem”, za ich wkład w dzieło misyjne Kościoła.

Beata Paprocka, Marcin Budzyński
Katecheci Zespołu Szkół nr 9 w Bydgoszczy

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda