Home WiadomościZ kraju „Weźmijcie Ducha Świętego. Ikony Dziejów Apostolskich”

„Weźmijcie Ducha Świętego. Ikony Dziejów Apostolskich”

Redakcja

„Weźmijcie Ducha Świętego. Ikony Dziejów Apostolskich” to nowa książka o. Mirosława Piątkowskiego SVD, wydana niedawno przez kieleckie Wydawnictwo Jedność. Autor przedstawia w nich kilka postaci pojawiających się na kartach Dziejów Apostolskich.

Książką z pewnością jest niezwykle ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy interesują się ikonami jako dziełem sztuki i ich rolą w modlitwie, a także dla osób chcących lepiej poznać początki Kościoła opisane w Dziejach Apostolskich.

Towarzysząca od wieków Kościołowi ikona jest nie tylko dziełem sztuki, ale przyjacielem, wprowadzającym w sztukę życia z Bogiem, w sztukę modlitwy i kontemplacji. Przychodzimy przed ikonę nie tyle, by na nią przez chwilę popatrzeć, przeżywając metafizyczny niepokój, ale aby wystawić się na działanie Bożej łaski – napisał we wstępie bp Jan Piotrowski. – Czytając medytacje o. Mirosława Piątkowskiego, mamy okazję zatrzymać się w kontemplacji ikon nad bohaterami Dziejów Apostolskich i odkrywać działanie Ducha ukryte w ich obrazie.

Wśród postaci omawianych w książce są tak znane osoby, jak np. św. Paweł czy ewangelista Łukasz, ale są i takie, jak Feba czy Lidia, o których po lekturze Dziejów Apostolskich niewiele możemy powiedzieć. O. Mirosław prezentuje postacie poprzez interpretację zapisów, czasem pojedynczych zdań czy wyrażeń. Każda postać przybliżona jest dodatkowo przez wizualną interpretację w formie ikony. Autor wnikliwie analizuje barwy i ukazane rekwizyty, wskazując na ich duchowo-religijny wyraz. Tym samym możemy się zapoznać z ogólną symboliką ikon.

Przybliżając postacie autor prezentuje także formy życia religijno-społecznego, które zapoczątkowane zostały w okresie formowania się i działalności Kościoła w pierwszym wieku jego istnienia, np. wolontariat czy diakonat.

Poprzez refleksję nad ośmioma ikonami związanymi tematycznie z Dziejami Apostolskimi książka przypomina, jak wielkie znaczenie ma zesłanie Ducha Świętego, będące wydarzeniem przełomowym dla religijności świata, a w szczególności chrześcijan. Dodatkowo autor pokazuje, jak można uczyć się od pierwszych chrześcijan przyjmowania Ducha Świętego i współpracy z Nim w codziennych obowiązkach i skutecznym głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie. Oryginalność tego opracowania polega na tym, że sylwetki każdej z opisywanych postaci są ukazane w medytacji nad ikoną przedstawiającą daną osobę.

Książkę „Weźmijcie Ducha Świętego. Ikony Dziejów Apostolskich” zamówić można bezpośrednio w sklepie internetowym Wydawnictwa Jedność: https://www.jednosc.com.pl/teologia-20/4565/1/albumy/wezmijcie-ducha-swietego-ikony-dziejow-apostolskich

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda