Home WiadomościZ kraju Wieliczka: reformacka Porcjunkula

Wieliczka: reformacka Porcjunkula

Redakcja

Ojcowie Franciszkanie z Prowincji Matki Bożej Anielskiej mają w Wieliczce swoją Porcjunkulę. Kaplica w identycznych rozmiarach jak kaplica MB Anielskiej w kościele pod Asyżem już od 2000 r. jest usytuowana przed wielickim klasztorem od strony Kopalni Soli. Pomysłodawcami budowli byli: o. Ludwik Kurowski, Artur Kozioł i Zbigniew Zarębski.

Franciszkanie udali się do Rzymu, aby Papież Jan Paweł II poświęcił korony dla MB Łaskawej Księżnej Wieliczki. W drodze powrotnej pielgrzymi zatrzymali się w Asyżu, aby nawiedzić grób św. ojca Franciszka. To właśnie w Asyżu powstał pomysł „przeniesienia” Porcjunkuli do Wieliczki.

 

W Roku Jubileuszowym wielicka Porcjunkula była gotowa, a 11 czerwca miała miejsce uroczystość poświęcenia kaplicy. Uroczystościom przewodniczył i poświęcenia dokonał kard. Franciszek Macharski.

 

 

Kilka lat później kaplica otrzymała piękne freski, wykonane przez krakowską malarkę, Małgorzatę Toborowicz. Poświęcenia nowego wystroju kaplicy dokonał kard. Stanisław Dziwisz 2 sierpnia 2008 r.

 

 

Freski, wykonane przez artystkę z Krakowa są wierną kopią oryginalnych malowideł zdobiących wnętrze kaplicy w Asyżu. M. in. przedstawiona została znana scena biblijna Zwiastowania Maryi Panny, a wokół niej historia odpustu Porcjunkuli.

 

 

Wielicka Porcjunkula zachwyca swoim pięknem. Jest to dziś prawdopodobnie jedyna na świecie wierna kopia kaplicy Porcjunkuli spod Asyżu.

 

 

800 lat temu św. Franciszek odbudował własnymi rękami Kościołek benedyktynów p.w. MB Anielskiej, biorąc dosłownie słowa Chrystusa ukrzyżowanego: „Franciszku, idź odbuduj mój kościół, gdyż popada w ruinę!”.

 

 

Na terenie podarowanym przez Benedyktynów w XIII wieku powstały pierwsze szałasy towarzyszy Franciszka.

Św. Franciszek zmarł 3 października 1226 roku w Porcjunkuli. W dwa lata później został wyniesiony na ołtarze. Kościółek stał się po śmierci św. Franciszka miejscem jego kultu.

 

 

Wielicka Porcjunkula jest kolejnym miejscem u wielickich franciszkanów, obok cudownego obrazu MB Łaskawej i grobu sł. Bożego br. Alojzego Kosiby, gdzie modlą się chętnie zarówno miejscowi wierni, uczniowie franciszkańskiego gimnazjum, jak i goście, przybywający na dni skupienia i rekolekcje, organizowane przez franciszkanów w miesiącach wakacyjnych.

Anna Dziemska

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda