Home WiadomościZ kraju Wielki Odpust Tuchowski: „Dom jest tam, gdzie Matka”

Wielki Odpust Tuchowski: „Dom jest tam, gdzie Matka”

Redakcja

Drugi dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, 2 lipca 2019 r., przywitał nas chłodnym, pochmurnym porankiem, jednak pielgrzymi, przybywający na tuchowskie święte wzgórze, nie tracą pogody ducha, bo to właśnie dziś przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej. Temat, który był rozważany, brzmiał: „Maryja uczy miłości w służbie życiu”.

Już o godzinie 6.00 wierni chwalili Boga podczas pierwszej Mszy Świętej, której przewodniczył o. Eugeniusz Leśniak, były kustosz sanktuarium i proboszcz miejscowej parafii. O godzinie 7:00 kolejni pielgrzymi zebrali się, by uczestniczyć w Mszy Świętej pod przewodnictwem o. Ryszarda Bożka. O. Ryszard wygłosił także kazanie, w którym przypominał nam, że nasz dom jest tam, gdzie jest nasza Matka. Zachęcał także, by zawierzyć swoje życie Matce Bożej i zawołać: „Matko Boża Tuchowska ratuj!”.

Siostry Służebniczki Dębickie w ramach modlitw o powołania poprowadziły piękne rozważanie oparte na słowach Pisma Świętego. Zaraz potem na placu sanktuaryjnym rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył o. Maciej Sadowski, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie. Kazanie wygłosił ponownie o. Ryszard Bożek.

Po drugim „kwadransie powołaniowym”, poprowadzonym przez siostry służebniczki, rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem ordynariusza tarnowskiego, ks. bp. Andrzeja Jeża. Na placu zgromadziło się wielu wiernych. Przybyła także pielgrzymka osób chorych i niepełnosprawnych, pracowników służby zdrowia oraz pracowników CARITAS i DPS. Ksiądz biskup wygłosił też do zebranych Słowo Boże.  Msza zakończyła się procesją eucharystyczną z uroczyście odśpiewanym Te Deum.

Krótko przed 15.00 wierni pomodlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego, a w Godzinie Miłosierdzia rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem ks. Tadeusza Gniewka, sercanina i Delegata KWPZM ds. zakonów męskich w diecezji tarnowskiej. Na placu sanktuaryjnym widać było wiele osób w różnych habitach, ponieważ przybyła pielgrzymka osób konsekrowanych. Kazanie wygłosił o. Ryszard Bożek. Przypominał on zebranym, że Maryja jest przykładem całkowitego oddania i ofiarowania siebie Bogu oraz innym ludziom. Aby tak rozdać siebie innym musimy potrafić zauważyć i poświęcić czas każdemu napotkanemu człowiekowi, który tego potrzebuje. Tej wrażliwości musimy stale uczyć się od Matki. Kaznodzieja przypomniał też osobom konsekrowanym, że to ich wspólnoty stały się rodzinami, w których mają oni budować pełne miłości relacje. To we wspólnotach, w których postawił ich Bóg mają uczyć się takiej miłości, aby później mogli obdarzać nią innych. Nauka Jezusa ostatecznie sprowadza się do jednej rzeczy – abyśmy się wzajemnie miłowali. O. Ryszard zakończył kazanie wezwaniem do Matki Najświętszej, aby to Ona wypraszała nam dar miłości.

Pielgrzymi mieli okazję rozważać Mękę Pańską w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej o godzinie 17.15, a o godzinie 18.00 odbyło się Nabożeństwo do św. Gerarda – redemptorysty, patrona matek spodziewających się potomstwa, które poprowadził o. proboszcz, Bogusław Augustowski. Na zakończenie nabożeństwa, kobiety w stanie błogosławionym, mogły oddać cześć relikwiom św. Gerarda przez ich ucałowanie. Członkowie pielgrzymki matek w stanie błogosławionym i małżeństw pragnących potomstwa oraz Akcji Katolickiej po nabożeństwie pozostali na placu sanktuaryjnym, w skupieniu oczekując na rozpoczęcie Mszy Świętej.

O godzinie 18.30 w uroczystej procesji wkroczyli kapłani oraz służba liturgiczna ołtarza, aby celebrować Mszę Świętą pod przewodnictwem ks. dra hab. Ireneusza Stolarczyka. Kazanie natomiast wygłosił ponownie o. Ryszard Bożek. Zwrócił się on ze szczególną troską do młodych rodziców i małżeństw oczkujących potomstwa, aby poświęcali wiele uwagi i czasu na budowanie relacji we własnych rodzinach, relacji pełnych miłości i ofiarności. Na zakończenie Eucharystii wierni obeszli tuchowską bazylikę w procesji eucharystycznej, którą zakończyli przed cudownym obrazem Matki Bożej Tuchowskiej. Pokłoniwszy się Dobrej Pani, odmówili dziesiątkę różańca świętego w intencji wszystkich pielgrzymów dnia dzisiejszego i zaśpiewali modlitwę Anioł Pański.

Drugi dzień odpustu zakończyliśmy Wieczorem Maryjnym, który poprowadził swym śpiewem Sanktuaryjny Chór Mieszany. Zapraszamy wszystkich do pielgrzymowania do Tuchowa w kolejnych dniach Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, aby oddać pokłon Matce Bożej!

WIĘCEJ: 1 lipca rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski 2019 [PROGRAM]

br. Michał Zieliński CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie; fot. Krzysztof Jasiński

Informacje o odpuście można będzie śledzić na stronie internetowej tuchowskiego sanktuarium oraz na fanpage’u na Facebooku. Zapraszamy do polubienia!

Na Wielki Odpust Tuchowski przybywa duża liczba wiernych (kilkadziesiąt tysięcy(, niekiedy nawet z dalekich stron. Na uwagę zasługuje również fakt, że pielgrzymi z okolicznych miejscowości udają się pieszo do Tuchowa. Takie rekolekcje w drodze cieszą się wciąż duża popularnością.

W Tuchowie od 1893 r. pracują Redemptoryści. Od ponad stu lat istnieje tam także Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów. Zapraszamy!

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda