Home WiadomościZ kraju Wielki Odpust Tuchowski: uprzejmi w rodzinie

Wielki Odpust Tuchowski: uprzejmi w rodzinie

Redakcja

Szósty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego – 6 lipca 2019 r. , pod hasłem: Maryja uczy nas uprzejmości w rodzinie, rozpoczęliśmy – jak każdego dnia – od Eucharystii o godzinie 6.00.

Mszy Świętej o godzinie 7.00 przewodniczył i słowo Boże skierował do zgromadzonych wiernych o. Józef Szczecina  CSsR. Mówił on, iż przybywamy do Tronu Bożej Matki, aby tutaj uświadomić sobie, kim jesteśmy i co stanowi o naszej osobowości. Przybywamy, by powierzyć wszelkie trudny naszego ludzkiego życia i zawierzyć je Maryi z ufnością. Na czym polega szczęście, które ukazuje nam Maryja? Polega ono na tym, że człowiek potrafi  tak zaufać i zawierzyć Bogu, iż mocą Bożego Ducha jest w stanie wszystko przyjąć i przeżyć. Polega na takim zjednoczeniu z Bogiem, że nawet w najtrudniejszych momentach życia, można powiedzieć, iż jest się szczęśliwym.

O godzinie 8.40 modlitwę o powołania kapłańskie i zakonne poprowadzili bracia nowicjusze z międzynarodowego nowicjatu redemptorystów Lubaszowa – Podoliniec.

Podczas Mszy Świętej o godzinie 9.00, do Tronu Matki Bożej Tuchowskiej pielgrzymowali Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej. Głównym celebransem i kaznodzieją był ks. dr Robert Głuchowski – wykładowca Pisma Świętego w WSD w Tarnowie. Dlaczego uprzejmość jest owocem  Ducha Świętego? – pytał ksiądz Robert. Uprzejmość jest Bożym spojrzeniem na drugiego człowieka. Następnie zwrócił się do pielgrzymujących Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Podkreślał, iż mają oni w zasięgu ręki wielkie narzędzie, by ten owoc uprzejmości wydawać. Szczególnie podczas posługi dla chorych, których każdej niedzieli odwiedzają. Mówił, by zapatrzeć się w Maryję oraz w świętych i ich świadectwo, jak bliskość Jezusa Eucharystycznego potrafi przemieniać  serca. Nawiązał także do świętego Alfonsa Liguori – założyciela Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, który o adoracji mówił, iż – spośród różnych praktyk modlitewnych – jest pierwsza. Na zakończenie zachęcał zebranych wiernych, by modlili się o dary i owoce Ducha Świętego.

Przed uroczystą Sumą odpustową, modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne poprowadzili ponownie bracia nowicjusze, którzy kwadrans powołaniowy zwieńczyli piosenką w języku czeskim.

Uroczystej Sumie o godzinie 11.00 przewodniczył i Słowo Boże wygłosił o. Bogdan Długosz SJ z Nowego Sącza – Diecezjalny Duszpasterz Kolejarzy, którzy pielgrzymowali na Tuchowskie Wzgórze, by modlić się przed wizerunkiem Matki Bożej Tuchowskiej. Kaznodzieja przypomniał, że wiara jest drogą do Pana Boga. O. Bogdan prosił, by każdy z obecnych na Eucharystii zadał sobie pytanie: Jaki jest dla innych? Co dobrego czyni dla drugiego? Następnie za wzór postawił Maryję. Tę, która pokazała swoim życiem, że inni są dla Niej ważni.

Uroczysta Suma odpustowa zakończyła się procesją eucharystyczną wokół bazyliki.

W dniu dzisiejszym do Tronu Matki Bożej w Tuchowie pielgrzymowała V Piesza Franciszkańska Pielgrzymka. Wśród pątników był również ks. bp Stanisław Salaterski – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który przewodniczył Eucharystii i skierował do zgromadzonych wiernych Słowo Boże. Przypomniał słowa papieża Franciszka, które wygłosił podczas pobytu w Polsce w czasie Światowych Dni Młodzieży, a które pomagają nam budować postawę uprzejmości. Są to słowa: dziękuję, proszę, przepraszam. Nawiązał on także do wezwania franciszkańskiego: Pokój i dobro, które – jak wspomniał – miała w sercu wspólnota, wyruszająca w pielgrzymce z Klasztoru Ojców Franciszkanów w Zakliczynie, i które często wracały podczas drogi do Tuchowa. Podkreślał, że kiedy w naszym życiu zwycięża pokój i dobro, to uprzejmość, dobre, serdeczne relacje tworzą się same, wręcz spontanicznie, co było widoczne podczas wspólnego pielgrzymowania. Kończąc, ksiądz biskup powiedział, że wierzy w to, że Maryja pomoże nam żyć na co dzień tą cnotą.

Po południu o godzinie 14.45 wierni, zebrani na dziedzińcu sanktuaryjnym, modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego, którą animowali bracia nowicjusze.

Eucharystii w Godzinie Miłosierdzia, na której bardzo licznie zgromadziły się rodziny wraz z małymi dziećmi oraz Oaza redemptorystowska, która przybyła z Łomnicy, gdzie obecnie przeżywa rekolekcje,  przewodniczył o. Szczepan Hebda CSsR. On także skierował słowo do zebranych na Mszy Świętej. Mówił, iż od wieków słynący łaskami obraz Matki Bożej Tuchowskiej jest niejako najlepszym przewodnikiem w naśladowaniu Maryi. Zwracał też uwagę, na trudności, z jakimi dzisiejsza rodzina się boryka: egoizm, ciężar obowiązków, nieradzenie sobie z wychowaniem. Dziękował rodzinom, które mimo szyderczych uwag i ataków, nadal odważnie żyją Ewangelią.

O oprawę muzyczną podczas Eucharystii zadbał zespół Pokolenia. Po Mszy św. miało miejsce błogosławieństwo małych dzieci. O godzinie 16.30 odbyło się Nabożeństwo Różańcowe, które tradycyjnie miało miejsce na dróżkach różańcowych. Prowadzili je także nasi bracia nowicjusze. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, poprowadzone przez nowicjuszy redemptorystów, miało miejsce na dziedzińcu sanktuaryjnym i odbyło się o godzinie 17.15.

Przed wieczorną Eucharystią wspólnie modliliśmy się Nieszporami o godzinie 18.00. Modlitwie przewodniczył o. Paweł Zyskowski CSsR.

Na Mszę świętą przybyli leśnicy, myśliwi i pracownicy parków krajobrazowych. Eucharystii przewodniczył ks. Jan Ćwik – Kapelan Myśliwych Okręgu Tarnowskiego. Kazanie ponownie wygłosił o. Józef Szczecina CSsR. Po Eucharystii zgromadzeni wierni uczestniczyli w procesji eucharystycznej, która zakończyła się w bazylice przed cudownym obrazem Matki Bożej Tuchowskiej. Po podsumowaniu dnia przez kustosza, wspólnej modlitwie dziesiątką różańca i śpiewem Anioł Pański, nastąpiło zasłonięcie obrazu.

Kolejny dzień odpustu zakończyliśmy Wieczorem Maryjnym. W dniu dzisiejszym była to wspólna modlitwa różańcowa na dróżkach różańcowych. Zapraszamy wszystkich do Tronu Matki Bożej Tuchowskiej, do Tej, która zrozumie, przytuli do serca i ukaże drogi nadziei!

br. Michał Zieliński CSsR

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda