Home WiadomościZe Świata Kenia: międzyfranciszkańska szkoła dla formatorów w Afryce

Kenia: międzyfranciszkańska szkoła dla formatorów w Afryce

Redakcja

Od 23 czerwca do 6 lipca 2019 roku franciszkanie z całej Afryki zgromadzili się w Nairobi w Kenii na drugiej części międzyfranciszkańskiej szkoły formatorów w Afryce.

Szkolenie odbyło się w Centrum Duchowości „St. Joseph” w Karen. Uczestniczyło kilkunastu braci z różnych zakonów franciszkańskich: OFMConv (15), OFM (29), OFMCap (28) i TOR (2).

Seminarium zostało przeprowadzone wspólnie przez sekretariaty ds. formacji (SGF) trzech gałęzi pierwszego zakonu. Każdy z sekretarzy generalnych ds. formacji był obecny wraz ze swoimi wicesekretarzami. OFM reprezentowali fr. Cesare VAIANI i jego zastępca fr. Siniša BALAJIĆ; OFMCap – fr. Charles ALPHONSE i jego zastępca fr. Jaime REY (był też obecny asystent generalny fr. Kilian NGITIR); OFMConv – fr. Louis PANTHIRUVELIL.
W tych dniach zgłębiono różne wymiary formacji franciszkańskiej, aby lepiej przygotować formatorów do zadania przewodników wychowanków.

Program obejmował prelekcje w auli i dyskusje grupowe na różne zaprezentowane tematy. Bracia uczestniczyli również w akcji formacyjnej z ubogimi, którzy zamieszkują „Deep Sea Slum” – dzielnicę slumsów w Nairobi. To doświadczenie pomogło braciom połączyć teorię z konkretną rzeczywistością naszych czasów, i zastanowić się jak włączyć tego rodzaju sytuacje w proces formacyjny.

Dwutygodniowe spotkania w auli i w grupach dyskusyjnych były doskonałą okazją do nauki i dzielenia się, jak również stały się konkretnym doświadczeniem międzykulturowej rzeczywistości w Rodzinie Franciszkańskiej.

Poznając różne doświadczenia formacyjne i sposoby przeżywania ducha franciszkańskiego w różnych częściach Afryki, bracia mogli poszerzyć swoje perspektywy i naprawdę docenić bogactwo i duchowość naszej rodziny. Spotkanie było bardzo pouczające i upłynęło w pogodnej atmosferze. Z niecierpliwością czekamy na trzecią i ostatnią część kursu, która odbędzie się w roku 2020.

Fr. Ryan Chilambwe MUTAYOMBA OFMConv

Za: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda