Wizyta biskupów z Europy Wschodniej w sanktuarium NSPJ w Szczecinie

We czwartek, 26 kwietnia wspólnotę chrystusowców posługujących w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie odwiedzili biskupi działający w ramach zespołu ds. wzajemnych kontaktów Episkopatów Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Polski.

Księża arcybiskupi i biskupi odwiedzili najpierw sanktuarium Serca Pana Jezusa, gdzie odmówili Koronkę do Bożego miłosierdzia w kaplicy wieczystej adoracji oraz wysłuchali historii kościoła i posługi chrystusowców na Pomorzu.

Druga część spotkania zatytułowana „Duszpasterstwo w centrum wielkiego miasta” odbyła się w domu zakonnym i miała charakter refleksji pastoralnej. Ks. proboszcz i kustosz sanktuarium Adam Staszczak przybliżył wyzwania i specyfikę posługi pokoleń chrystusowców w centrum Szczecina. Prelekcje wygłosili także: dyrektor Zespołu Szkół Nr 6 mgr inż. Janina Krajewska – traktując o współpracy szkoły i parafii, ks. Zbigniew Regucki – podejmując charakterystykę największego w Szczecinie duszpasterstwa akademickiego oraz ks. Kamil Żyłczyński – dzieląc się wyzwaniami katechety i duszpasterza kandydatów do bierzmowania. Kilka zdjęć tutaj.

Więcej na temat wizyty biskupów w Szczecinie (za KAI):

Delegacja biskupów z Litwy, Łotwy i Białorusi gościła 26 kwietnia w Szczecinie. Ich wizyta to rodzaj wymiany doświadczeń pomiędzy Episkopatami poszczególnych krajów.

Wieczorem wspólnie odprawili Mszę św. w szczecińskiej katedrze a bp Rimantas Norvila z Litwy zachęcał w kazaniu do dawania radosnego świadectwa wiary w codziennym życiu a nie tylko walki i przeciwstawiania się.

Litewski biskup zwrócił uwagę, iż często o wierze w życiu politycznym czy kulturalnym mówi się jako o czymś prywatnym, pomijając jej wkład na rzecz kultury i społeczeństwa.

– U mnie na Litwie, czasem słyszę, że ktoś mówi w życiu politycznym o sprawach wspólnych, ale pomija wymiar chrześcijański. Pytając go już prywatnie czy jest katolikiem odpowiada twierdząco. Wydaje się, że prowadzi dwa życia: jedno – prywatne z wiarą, a drugie życie społeczne bez wartości chrześcijańskich – powiedział bp Norvila.

W spotkaniu biskupów uczestniczą m.in. abp Zbigniew Stankiewicz – metropolita ryski, biskup wołkowyski Rimantas Norvila, biskup koszedarski Jonas Ivanauskas oraz biskupi pomocniczy bp Arūnas Poniškaitis z Wilna i bp Kazimierz Wielikosielec – z Pińska. Towarzyszą im biskupi polscy: biskup ełcki Jerzy Mazur, biskup drohiczyński Antoni Dydycz oraz biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski.

Biskupi w piątek pojadą do Myśliborza, gdzie znajduje się Dom Macierzysty Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, założonego według woli i przesłania św. siostry Faustyny Kowalskiej. Goście odwiedzą też Pszczelnik koło Myśliborza, gdzie w okresie międzywojennym w katastrofie lotniczej zginęło dwóch litewskich lotników. W tym miejscu upamiętnia ich pomnik. Tablica poświęcona tym dwóm litewskim bohaterom narodowym znajduje się też w szczecińskiej katedrze.

Za: www.serwis.chrystusowcy.pl.