Home WiadomościZ kraju Wrocław uczci swojego patrona

Wrocław uczci swojego patrona

Redakcja

Cztery dni potrwają uroczystości 50. rocznicy ogłoszenia Błogosławionego Czesława patronem Wrocławia. W tym roku mija także trzysta lat od beatyfikacji jednego z pierwszych polskich dominikanów.

„Uroczystości ustanowienia Błogosławionego Czesława patronem miasta Wrocławia odbyły się 50 lat temu w sierpniu. Uznaliśmy jednak, że obchody rocznicowe powinny odbyć się w czasie, kiedy większość wrocławian jest jeszcze w mieście, a nie na wakacjach. A ponieważ właśnie w najbliższy weekend odbywają się Dni Wrocławia postanowiliśmy przenieść uroczystości na czerwiec. Przecież Błogosławiony Czesław jest patronem ustanowionym dla mieszkańców” – mówi promotor kultu Błogosławionego Czesława, o. Norbert Oczkowski z wrocławskiego klasztoru dominikanów.

Czterodniowe świętowanie rozpocznie się 21 czerwca przed południem od gry terenowej o Błogosławionym Czesławie, którą przeprowadzi Wydział Edukacji Urzędu Miasta we współpracy z wrocławskimi gimnazjami i liceami.

O godz. 18 w Starym Refektarzu klasztoru dominikanów odśpiewane zostaną nieszpory gregoriańskie. Godzinę później w kościele Świętego Wojciecha odprawiona zostanie msza święta, której będzie przewodniczył ordynariusz Kopenhagi, bp Czesław Kozon. Po mszy w świątyni zostanie wystawiony spektakl o Błogosławionym Czesławie, wzorowany na średniowiecznych misteriach.

Nazajutrz o godz. 18 w kościele Świętego Wojciecha ojcowie dominikanie odprawią nabożeństwo dziękczynne, a o godz. 19 jeden z biskupów wrocławskich będzie przewodniczył mszy świętej o Błogosławionym Czesławie, w czasie której kazanie wygłosi bp Kozon.

Po mszy rozpocznie się koncert średniowiecznych pieśni rycerskich w wykonaniu zespołu Rocal Fuza, następnie będzie można zwiedzić dominikański kościół – jedną z największych świątyń Wrocławia – oraz obejrzeć film Jana Jakuba Kolskiego „Zostań z nami”, opowiadający o pielgrzymce Jana Pawła II do Wrocławia w 1983 roku.

W niedzielę 23 czerwca na terenie parkingu TP S.A. przez cały dzień trwał będzie Jarmark Błogosławionego Czesława, na który złożą się występy zespołów, konkursy, zabawy, nauka tańca i licytacje. Będą stoiska z rękodziełem, książkami, a także smażalnia kiełbasek, kawiarnia, lodziarnia oraz kącik dla dzieci. Także wspólnota ormiańska przygotuje swoje stoisko z książkami, kawą i narodowymi potrawami. Dochód z jarmarku zostanie przekazany na potrzeby świetlicy dla dzieci, którą prowadzi wrocławski klasztor.

24 czerwca – w święto Świętego Jana Chrzciciela – w Ratuszu Miasta zostanie poświęcone popiersie Błogosławionego Czesława w panteonie znanych wrocławian, a następnie odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Miasta w obecności dominikanów.

Tego samego dnia w archikatedrze pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela nowy metropolita wrocławski, abp Józef Kupny odprawi uroczystą mszę w intencji mieszkańców z okazji święta patronalnego świątyni katedralnej, 50. rocznicy ogłoszenia Błogosławionego Czesława patronem miasta oraz 30. rocznicą papieskiej pielgrzymki do Wrocławia.

Czesław Odrowąż urodził się około roku 1180 w Kamieniu Śląskim – w tej samej rodzinie, z której pochodził Święty Jacek. Obaj przyjęli w Rzymie habity dominikańskie z rąk Świętego Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. W drodze do Polski Czesław założył klasztor w Pradze czeskiej, a w 1226 roku przy wrocławskim kościele Świętego Wojciecha.

Tradycja przypisuje mu uratowanie Wrocławia od zniszczenia podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. Czesław modlił się o ocalenie miasta, wchodząc na wały i zachęcając obrońców do stawiania oporu. Jan Długosz opisał cud ukazania się na niebie ognistej kuli, jaki zakonnik miał wymodlić w czasie oblężenia Wrocławia przez Tatarów, co odstraszyło najeźdźców.

Zmarł 15 lipca 1242 roku, a jego liturgiczne wspomnienie przypada na dzień 20 lipca. W 1713 roku papież Klemens XI zatwierdził jego kult dla Zakonu Dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, a w 1753 roku Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje.

Ponowny rozwój kultu nastąpił w połowie XX wieku, kiedy po 140-letniej przerwie dominikanie powrócili do stolicy Dolnego Śląska. W 1963 roku Paweł VI na prośbę ówczesnego arcybiskupa wrocławskiego, kard. Bolesława Kominka – ogłosił Błogosławionego Czesława głównym patronem miasta. Od kilu lat Polska Prowincja Dominikanów czyni starania o rozpoczęcie jego procesu kanonizacyjnego.

sz, dominikanie.pl / blogoslawionyczeslaw.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda