Home WiadomościZ kraju WSD SAC: Wiosenny Zjazd Rektorów Proboszczów Sekretarzy i Dyrektorów 2015

WSD SAC: Wiosenny Zjazd Rektorów Proboszczów Sekretarzy i Dyrektorów 2015

Redakcja

pallotyni.plW dniach 16-17 kwietnia 2015 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie miał miejsce wiosenny Zjazd Rektorów, Proboszczów, Sekretarzy i Dyrektorów. Inny niż zwykle był jego charakter. W pierwszym dniu program Zjazdu był wspólny dla obu polskich Prowincji i zawierał m.in.: konferencję o. Janusza Soka CSsR, przełożonego prowincjalnego polskiej prowincji redemptorystów i jednocześnie przewodniczącego KWPZM, oraz uroczyste poświęcenie nowej kaplicy seminaryjnej dokonane przez abp. Henryka Hosera SAC.

O. Janusz Sok w konferencji, którą wygłosił do uczestników Zjazdu oraz domowników WSD, podzielił się świadectwem bycia przełożonym prowincjalnym. Ojciec Sok zauważył, iż naszemu sposobowi przeżywania bycia osobą konsekrowaną grożą dwa niebezpieczeństwa: zeświecczenie przejawiające się w podejściu do codzienności w kategoriach działania i efektywności, oraz zbytnie „uduchowienie” mające swe odzwierciedlenie w wyrażaniu równie zeświecczonego sposobu myślenia lecz w kategoriach duchowych. Fundamentalne zadanie przed jakim stoi każda osoba konsekrowana jest usprawiedliwienie swojego trwania w stowarzyszeniu – to konstytuuje nieustanny proces nawracania, które w ostatecznym rozrachunku nigdy się nie kończy.

Uroczyste poświęcenie seminaryjnej kaplicy dokonane przez abp. Henryka Hosera było zwieńczeniem półrocznych prac adaptacyjno-artystycznych, których efektem jest m.in. kaplica dedykowana Świętej Rodzinie z Nazaretu. W słowie wprowadzającym Rektor WSD ks. Waldemar Pawlik SAC przypomniał znacznie, jaki miała Święta Rodzina w duchowości św. Wincentego Pallottiego. Abp Hoser jako absolwent ołtarzewskiej Alma Mater zwrócił uwagę, iż w ten proces transformacji sali wykładowej w kaplicę ma również wymiar duchowy: miejsce gdzie, kiedyś całe zastępy pallotynów zdobywały teologiczną wiedzę o Bogu i Kościele, dziś się sakralizuje, uzyskując nowe znaczenie, ale jakże będące w naturalnym połączeniu z pierwotną funkcją.

Drugi dzień Zjazdu był już poświęcony sprawom każdej z Prowincji. Uczestnicy przeżywali go więc we własnym gronie wspólnot prowincjalnych.

Ks. Grzegorz Kurp SAC

Za: www.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda