Home WiadomościZ kraju Wspomóż renowację zabytkowych okien i montaż witraży Opactwa Cystersów w Wąchocku

Wspomóż renowację zabytkowych okien i montaż witraży Opactwa Cystersów w Wąchocku

Redakcja

Szanowni Państwo, drodzy Parafianie i Sympatycy naszego Opactwa!

Dzięki dobremu Bogu i życzliwym ludziom rozpoczęliśmy w naszej świątyni renowację zabytkowych okien wraz z założeniem neoromańskich witraży. Podjęliśmy się tego zadania mając na uwadze nie tylko piękno tej romańskiej świątyni, ale też względy praktyczne; dzięki wymianie okien temperatura zimą będzie w kościele wyższa o 3-4 stopnie Celsjusza.

Prace prowadzone są przez Artystyczną Pracownię Witraży Marka Poczwardowskiego z Inowrocławia. Ze względu na historyczność obiektu (1 poł. XIII wieku) i jego walory zabytkowe, prace są ściśle konsultowane i zatwierdzane przez Wojewódzki Urząd Konserwatora Zabytków w Kielcach.

Dotychczas zamontowano sześć witraży w prezbiterium wąchockiej świątyni. Ich fundatorem są państwo Maria i Władysław Łaś z dziećmi. Chcielibyśmy do września, kiedy to w Wąchocku będzie miała miejsce inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa, przeprowadzić remont rozety – głównego i największego okna w ścianie szczytowej świątyni. A następnie wymienić pozostałe okna w kościele (25 okien i 2 rozety) i na krużgankach (16 dużych okien).

Kto chciałby dołączyć do fundatorów i być darczyńcą zabytkowego Opactwa może to uczynić, do czego zachęcamy i o co prosimy.  Ofiary pieniężne można składać na furcie klasztornej, w kancelarii i w zakrystii lub bezpośrednio wpłacać na konto Opactwa. Wąchocka wspólnota Cystersów modli się w intencji Dobrodziejów naszej świątyni i Opactwa. Niech dobry Bóg hojnie wynagrodzi wszelką życzliwość serca.

Konto złotówkowe (PLN):

nr 42 1050 1432 1000 0005 1015 5569
ING Starachowice

Konto walutowe (USD):

nr 65 1050 1432 1000 0090 7820 3685 (nr w formacie NRB – płatności krajowe)
nr PL 65 1050 1432 1000 0090 7820 3685 (nr w formacie IBAN – płatności zagraniczne)

SWIFT (BIC) – INGBPL PW

W tytule wpłaty proszę wpisać: NA WITRAŻE

Za: www.wachock.cystersi.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda