Home WiadomościZ kraju Wybrano prezeskę Federacji Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji

Wybrano prezeskę Federacji Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji

Redakcja

S. M. Weronika Ostrowska OCPA, klaryska od Wieczystej Adoracji z klasztoru w Pniewach, została ponownie prezeską Federacji św. Klary. Obrady i kapituła wyborcza Federacji Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji odbyły się 23-24 listopada br. w Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu.

Matki ksienie z 9 klasztorów klarysek i delegatki poszczególnych wspólnot dokonały wyboru prezeski i sióstr radnych Federacji św. Klary, w skład której wchodzi 8 klasztorów w Polsce i dwa domy we Francji.

Prezeską Federacji św. Klary została s. M. Weronika Ostrowska z klasztoru w Pniewach, I radną – s. M. Serafina Ostrowska z klasztoru w Pniewach, II radną – M. M. Bonawentura Stawarz, ksieni klasztoru w Słupsku, III radną – M. M. Agnieszka Semer, ksieni klasztoru w Ząbkowicach Śl., IV radną – M. M. Rafaela Sosnowska, ksieni klasztoru w Kłodzku.

Klasztory mniszek klarysek od Wieczystej Adoracji są autonomicznymi domami zakonnymi, tworzą jednak Federację, która jest ważną strukturą komunii, swoistej więzi pomiędzy poszczególnymi klasztorami.

Wspólnoty Klarysek od Wieczystej Adoracji w Polsce, zgodnie z zaleceniem Konstytucji Apostolskiej „Sponsa Christi” Piusa XII, utworzyły Federację Świętej Klary, która została erygowana 24 września 1955 r. przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W skład jej wchodzą klasztory w Polsce – w Kłodzku, w Ząbkowicach Śląskich, w Bydgoszczy, w Kętach, w Słupsku, w Elblągu, w Pniewach, w Hajnówce – oraz klasztory we Francji: w Castelnaudary i w Troyes.

Celem Federacji jest m.in. usprawnienie i pogłębienie siostrzanej współpracy między klasztorami. Wspólnoty należące do Federacji, dzieląc ten sam charyzmat, mogą w ten sposób przezwyciężać izolację oraz promować regularną obserwancję i życie kontemplacyjne. Duchowe zbliżenie się wspólnot zakonu ma ułatwić wypracowanie korzystnych warunków realizacji sposobu życia, właściwego mniszkom klaryskom od Wieczystej Adoracji, według ducha św. Franciszka i św. Klary, z zachowaniem przepisów Konstytucji i zwyczajów zakonnych.

Na czele Federacji stoi Prezeska wybierana co 6 lat. To druga kadencja wybranej obecnie ponownie na prezeską s. M. Weroniki Ostrowskiej z klasztoru w Pniewach. Duchową opiekę jako asystent Federacji pełni br. Błażej Strzechmiński OFMCap.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda