Home WiadomościZe Świata Oświadczenie Rodziny Wincentyńskiej na temat kryzysu na Bliskim Wschodzie

Oświadczenie Rodziny Wincentyńskiej na temat kryzysu na Bliskim Wschodzie

Redakcja

Komitet Religijnych Organizacji Pozarządowych przy ONZ jest koalicją przedstawicieli religijnych, duchowych i etycznych organizacji pozarządowych, którzy są oddani dążeniu do pokoju, zrozumienia i wzajemnego szacunku.

Międzynarodowy Ruch Rodziny Wincentyńskiej łączy nasze głosy z ich głosami w apelu o pokój na Bliskim Wschodzie.  Przyłączamy się do pilnego apelu papieża Franciszka o położenie kresu przemocy, która nigdy nie przyniesie pokoju.

Wyrażamy głębokie zaniepokojenie eskalacją przemocy między Izraelem a Hamasem. Przerażający atak Hamasu z 7 października doprowadził do zabicia 1400 obywateli Izraela i wzięcia przez Hamas ponad 200 zakładników do niewoli. ONZ podaje, że w wyniku izraelskich bombardowań Strefy Gazy zginęło 5 087 Palestyńczyków, 15 273 zostało rannych, a ponad 600 000 zostało wewnętrznie przesiedlonych. ONZ informuje również, że w bombardowaniach zginęło 35 pracowników ONZ. Doszło do masowych zniszczeń infrastruktury cywilnej, w tym domów, szpitali i przychodni medycznych, szkół i domów modlitwy.

Niech pokój przeniknie do serc tych, którzy utrwalają przemoc, i niech wkrótce dojdzie do zawieszenia broni.

Jak zawsze jesteśmy gotowi do współpracy z ONZ i jej agencjami/departamentami, innymi członkami społeczeństwa obywatelskiego i przedstawicielami rodziny narodów, aby pomóc i wesprzeć zakończenie przemocy, ochronę i zachowanie życia oraz urzeczywistnienie sprawiedliwego pokoju dla wszystkich.

Dostarczenie podstawowej pomocy humanitarnej w postaci środków medycznych i żywności jest dobrym posunięciem, ale potrzeba znacznie więcej, w tym paliwa do napędzania generatorów, które zasilają pompy wodne, szpitale i piekarnie. ONZ szacuje, że zaledwie 4% pomocy przedkryzysowej jest obecnie dostarczane. Szczególnie niepokojące jest odcięcie dostaw energii elektrycznej, wody, paliwa, środków medycznych i żywności dla mieszkańców Strefy Gazy. Bombardowanie Palestyńczyków w Strefie Gazy i odcięcie ich dróg życia, wraz z atakiem Hamasu na Izraelczyków 7 października 2023 r. i wzięciem cywilnych zakładników, stanowią poważne naruszenie prawa międzynarodowego. Jednoznacznie potępiamy oba te akty.

Nasza koalicja zdaje sobie sprawę ze złożoności tego konfliktu i dołącza do wielu głosów wierzących, wzywając rządy, organy międzynarodowe, przywódców religijnych wszystkich wyznań i organizacje społeczeństwa obywatelskiego do natychmiastowego zaprzestania przemocy i rozpoczęcia nowej rundy negocjacji pokojowych.

Przemoc i wojna nie są rozwiązaniem konfliktu. Większość ofiar – prawie 80 procent – stanowią osoby cywilne, w tym rodziny, osoby starsze, kobiety i dzieci, które są szczególnie bezbronne. W Izraelu i Palestynie oraz we wszystkich regionach świata, w których dochodzi do czynnej przemocy i wojny, wzywamy wszystkie zaangażowane strony do szczerego i aktywnego poszukiwania trwałych i sprawiedliwych rozwiązań pozornie trudnych konfliktów oraz do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim narodom.

Uznajemy historyczne i religijne znaczenie tego regionu dla muzułmanów, chrześcijan i Żydów, wyznawców tradycji wiary Abrahama, a także złożoność jego historii. Wzywamy grupy wyznaniowe i ich przywódców do zajęcia zdecydowanego stanowiska na rzecz pokoju i podjęcia konkretnych kroków w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się przemocy.

Obecnie przemoc między państwami i wewnątrz państw powoduje masowe cierpienie, czego skutkiem jest prawie 15 milionów uchodźców i przesiedleńców tylko na samym Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Dziś nasze serca łączą się ze wszystkimi ofiarami, a niewinni, którzy zostali zabici, pozostają w naszych myślach i modlitwach. Konsekwentnie i ze współczuciem solidaryzujemy się z ofiarami i osobami, które przeżyły przemoc.

Przypominamy naszym członkom, partnerom i sympatykom na całym świecie, że przemoc nie jest nieunikniona. Jest wyborem. Można jej zapobiec. Można ją powstrzymać. Każdy z nas może zabrać głos i przerwać jej rozprzestrzenianie się. Musimy również pracować nad zwiększeniem pokoju w naszym własnym życiu i codziennych praktykach.

tekst źródłowy: https://crngo.org/news

Za: www.famvin.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda