Home WiadomościZ kraju Jubileusz 800-lecia Reguły w Niepokalanowie

Jubileusz 800-lecia Reguły w Niepokalanowie

Redakcja

„W Imię Boże zaczyna się Reguła i życie Braci Mniejszych…”

29 listopada 2023 r. będziemy obchodzić w całym Zakonie rocznicę 800-lecia zatwierdzenia Reguły Braci Mniejszych. Z tej okazji od 24 do 25 listopada, w Niepokalanowie, odbywało się spotkanie wszystkich dziesięciu polskich prowincji franciszkańskich (OFM, OFMConv, OFMCap). Uczestniczyli w nim bracia postulanci, bracia nowicjusze oraz bracia klerycy, a także wychowawcy i prowincjałowie.

Pierwszy dzień rozpoczął się od liturgii słowa opartej o teksty Ewangelii, Reguły Zakonu Braci Mniejszych i psalmy. Bracia zgromadzili się również na wspólnej adoracji oraz braterskim spotkaniu.

Drugi dzień spotkania bracia rozpoczęli od wspólnej Eucharystii, której przewodniczył o. Leonard Bielecki OFM, a homilię wygłosił o. Witosław Sztyk OFM. Przed południem odbywało się sympozjum naukowe poświęcone właśnie Regule. Bracia wysłuchali trzech prelekcji:

  • „Tło historyczne powstania Reguły zatwierdzonej” – o. Emila Kumki OFMConv.
  • „List apostolski (bulla) Solet annure papieża Honoriusza III” – o. Wiesława Blocka OFMCap
  • „Duchowe aspekty Reguły zatwierdzonej” – o. Andrzeja Zająca OFMConv.

Jak dzielili się sami bracia – był to intensywny czas pochylenia się nad darem Reguły św. Franciszka, czas doświadczenia braterskiej bliskości i życzliwości.

br. Dawid Bazan OFM

Za: www.bernardyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda