Home WiadomościZe Świata 800 lat Reguły

800 lat Reguły

Redakcja

29 listopada 2023 r. członkowie rodziny franciszkańskiej gromadzą się w Rzymie

29 listopada 2023 r. minie dokładnie 800 lat, gdy papież Honoriusz III potwierdził w pałacu apostolskim św. Jana na Lateranie w Rzymie Regułę zatwierdzoną, napisaną przez św. Franciszka.

Aby uczcić tę rocznicę, uwypuklającą zarazem wielką wartość historyczną, charyzmatyczną i duchową, członkowie wielkiej rodziny franciszkańskiej: zakonnicy, zakonnice, świeccy należący do trzech Zakonów założonych przez Franciszka, są proszeni o przybycie do bazyliki św. Jana na Lateranie w dniu 29 listopada 2023 r. o godz. 15. Zaplanowana liturgia będzie miała charakter świąteczny, refleksyjny i pogłębiający ten dokument założycielski całego duchowego doświadczenia franciszkańskiego w jego wielu formach widocznych na świecie aż po dzień dzisiejszy.
Uroczystości będzie przewodniczył kard. Angelo DE DONATIS, archiprezbiter bazyliki i wikariusz papieża Franciszka dla diecezji rzymskiej. W związku z tym odczyta on przesłanie skierowane przez Ojca Świętego do wszystkich franciszkanów i franciszkanek na świecie, aby ponowić zachętę do kreatywnej wierności intuicjom św. Franciszka w dzisiejszym Kościele, wkraczając na drogę synodalną i wychodząc na peryferie historii i społeczeństwa dla dobra całego świata.

Obchody będą transmitowane na oficjalnej stronie osiemsetlecia franciszkańskiego (2023-2026) www.centenarifrancescani.org

Promotorem wydarzenia jest komitet ds. osiemsetlecia franciszkańskiego, ustanowiony przez konferencję rodziny franciszkańskiej, w którego skład wchodzą ministrowie generalni: fr. Massimo FUSARELLI OFM, fr. Roberto GENUIN OFMCap, fr. Carlos A. TROVARELLI OFMConv, fr. Amando TRUJILLO CANO TOR, Tibor KAUSER OFS i s. Frances Marie DUNCAN, przewodnicząca międzynarodowej konferencji franciszkańskiej braci i sióstr Trzeciego Zakonu Regularnego.
Oryginalny dokument pergaminowy Reguły zatwierdzonej z papieską pieczęcią jest przechowywany i wystawiony dla zwiedzających i pielgrzymów w bazylice św. Franciszka w Asyżu.

Biuro prasowe
Kustodia generalna Świętego Konwentu

Za: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda