Wyjątkowe odznaczenie dla polskiego jezuity pracującego w Syrii

deon-plZarząd Stowarzyszenia „Dom Wschodni” podjął decyzję odznaczenia medalem i tytułem „Przyjaciel naszych braci” ojca Zygmunta Kwiatkowskiego, który ponad 30 lat posługiwał w Syrii i przyczynił się do lepszego poznania wschodniego chrześcijaństwa w Polsce.

Publikujemy informację prasową opublikowaną przez Stowarzyszenie:

Troska o bliskowschodnich chrześcijan oraz przekonanie, że Kościołowi potrzeba odnowienia i pogłębienia więzi między Wschodem a Zachodem, leżą u podstaw działalności naszego Stowarzyszenia.

Dlatego cieszy nas niezmiernie, że Wschód staje się nam, Polakom coraz bardziej bliski, że coraz więcej osób doczuwa jedność z chrześcijanami Syrii, Egiptu czy Iraku, zwłaszcza z tymi, którzy cierpią z powodu wojny i prześladowania.

Mamy nadzieję, że zaangażowanie Kościoła w Polsce w sprawy braci na Wschodzie będzie cały czas rosło. Żeby wesprzeć tych, którzy przybliżają innym bogatwo starożytnych i czcigodnych tradycji wschodniego chrześcijaństwa oraz wspierają braci żyjących w trudnych warunkach Bliskiego Wschodu zdecydowaliśmy się uhonorować te osoby przyznając co roku odznaczenie „Przyjaciel naszych braci”. Chcemy w ten sposób docenić często ukryty wysiłek ludzi, którym leży na sercu los Kościoła na Bliskim Wschodzie, oraz zachęcić innych do pójścia w ich ślady.

Zarząd Stowarzyszenia podjął decyzję odznaczenia medalem i tytułem „Przyjaciel naszych braci” ojca Zygmunta Kwiatkowskiego, jezuitę, który ponad 30 lat posługiwał w Syrii, a obecnie przebywa w Polsce. Ojciec Zygmunt przez swoje publikacje i konferencje, przez głoszone rekolekcje i organizowane spotkania modlitewne bardzo przyczynił się do lepszego poznania wschodniego chrześcijaństwa w naszym kraju.

Nie ogranicza się jednak tylko do słów, ale podejmuje również konkretne działania pomocowe. Abuna Zygmunt – jak mówią o nim w Syrii – w wielu Polakach rozpalił miłość do Bliskiego Wschodu uwrażliwiając ich serca na potrzeby tamtejszego Kościoła, był inspiratorem powstania naszego Stowarzyszenia i przez wiele lat jego wiceprezesem. Jesteśmy przekonani, że w pełni zasługuje na tytuł „Przyjaciela naszych braci”.

Uroczystość wręczenia medalu „Przyjaciel naszych braci” ojcu Zygmuntowi Kwiatkowskiemu odbędzie się w sobotę 22 października br, o godz. 19.00 w sali konferencyjnej Centrum Służby Rodzinie w Łodzi (ul. Broniewskiego 1a). Uroczystość uświetni recital Izabeli Połońskiej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich: przyjaciół i znajomych ojca Zygmunta, członków i sympatyków „Domu Wschodniego” oraz każdego, komu bliska jest troska o Kościoły Wschodu. Podczas gali wręczenia medalu „Przyjaciel naszych braci” przeprowadzona zostanie zbiórka na rozwój Stowarzyszenia „Dom Wschodni”.

Program uroczystości:

  • Prezentacja sylwetki ojca Zygmunta Kwiatkowskiego (ks. dr Przemysław Szewczyk, prezes Domu Wschodniego)
  • Wręczenie odznaczenia „Przyjaciel naszych braci”
  • Słowo Ojca Zygmunta Kwiatkowskiego
  • Recital Izabeli Połońskiej
  • Poczęstunek

Za: www.deon.pl