Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Wyjątkowy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Wyjątkowy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Redakcja

2 lutego o godz. 15.45 w Bazylice Franciszkanów w Krakowie spotkają się na wspólnej modlitwie osoby konsekrowane – zakonnice, zakonnicy, pustelnicy, dziewice i wdowy konsekrowane oraz członkowie instytutów świeckich.

Po uroczystych Nieszporach ulicami Franciszkańską i Grodzką przejdą w procesji ze świecami w dłoniach do pojezuickiego kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła. Tam wezwą udział w Eucharystii, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Tego dnia wszyscy, również świeccy wierni, za udział w tych uroczystościach mogą zdobyć odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), który można ofiarować za zmarłych w czyśćcu cierpiących.

Co roku 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ale z woli pp. Franciszka Rok Pański 2015 w Kościele katolickim obchodzony jest jako Rok Życia Konsekrowanego.

Tym, co łączy różne formy życia „poświęconego Panu Bogu”, jest konsekracja, czyli złożenie ślubów czystości, a przez zakonników dodatkowo ślubów: życia w posłuszeństwie i bez własności.

Osoby konsekrowane mogą, ale nie muszą być duchownymi – diakonami, prezbiterami czy biskupami.

Zakony dzielą się na czynne i klauzurowe. Prowadzą życie wspólne.

Zakony czynne podejmują działalność na zewnątrz (oprócz duszpasterstwa parafialnego prowadzą m.in.: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, licea, szkoły zawodowe, instytuty naukowe, bursy, ośrodki rehabilitacyjno-wychowawcze, ośrodki wychowawcze, świetlice dla dzieci ubogich i z rodzin zagrożonych, ośrodki duszpasterstw trzeźwościowych i stowarzyszeń pomocy narkomanom, domy rekolekcyjne, ośrodki powołaniowe, centra katechetyczne i centra animacji misyjnej oraz ośrodki informacji o sektach i nowych ruchach religijnych, szpitale, lecznice, hospicja, apteki, domy opieki, kuchnie dla ubogich, schroniska dla bezdomnych, zespoły charytatywne, muzea, organizacje sportowe, biura i duszpasterstwa pielgrzymkowe. Zakony angażują się również w mediach: stacje telewizyjne i radiowe, internetowe serwisy informacyjne, wydawnictwa, drukarnie, księgarnie oraz kawiarenki internetowe)

Zakony klauzurowe modlą się i pokutują. Nie opuszczają murów klasztornych bez bardzo ważnej przyczyny, takiej jak wybory parlamentarne czy choroba wymagająca hospitalizacji.

W Polsce mamy ponad 120 żeńskich zgromadzeń zakonnych (w tym 13 klauzurowych) i 60 zgromadzeń męskich (w tym tylko jeden zakon – kameduli). W sumie ponad 36 tys. osób. Czyli, co tysięczny Polak to osoba konsekrowana.

jms

Za: Redakcja.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda