Home WiadomościZ kraju Wystawa poświęcona ojcu Józefowi Andraszowi SJ

Wystawa poświęcona ojcu Józefowi Andraszowi SJ

Redakcja

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, zaprasza na wystawę pt. o. Józef Andrasz SJ (1891-1963). Orędownik poświęcenia narodu polskiego Sercu Bożemu. Wystawa otwarta od 12 X 2020 r o godz 17.00 do 20 stycznia 2021 r.

Wystawa zorganizowana w czasie trwającego V Synodu Diecezji tarnowskiej, ma na celu przybliżyć osobę o. Andrasza – syna sądeckiej ziemi, cenionego rekolekcjonistę spowiednika, kierownika duchowego wielu osób, które prowadziły głębokie życie duchowe, życie mistyczne, a wśród nich, św. Siostry Faustyny Kowalskiej, bł. Anieli Salawy, bł. Marię Klemensy (Helena) Staszewskiej od Jezusa Ukrzyżowanego OSU, męczennicy II Wojny Światowej, Służebnicy Bożej Pauli Zofii Tajber ZDCH – założycielki Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana i mistyczki i s. Kaliksty Piekarczyk ZMBM. Był spowiednikiem zwyczajnym i nadzwyczajnym: nazaretanek, urszulanek, sióstr Sacre-Coeur, Matki Bożej Miłosierdzia i wielu innych zgromadzeń.

Ojciec Andrasz był tłumaczem literatury mistycznej, ascetycznej. W prowadzonej przed wojną przez niego Bibliotece Życia Duchowego wydano ponad 60 tomów literatury z zakresu duchowości.

Oprócz tematyki dotyczącej życia duchowego o. Andrasz zajmował się popularyzacją kultu Serca Jezusowego, był orędownikiem poświecenia narodu polskiego Sercu Bożemu.

Największym osiągnięciem w działalności duszpasterskiej o. Andrasza na tym polu było poświęcenie Sercu Bożemu nie tylko rodzin czy parafii, ale całego narodu, które dokonało się 21 października 1951 roku.

Był krajowym dyrektorem Apostolstwa Modlitwy i Dzieł Poświęcenia Rodzin. Był redaktorem naczelnym czasopisma „Posłaniec Serca Jezusowego”. Autor wielu broszur religijnych (m.in. Wspólnie z kapłanem) oraz artykułów historycznych.

Po śmierci siostry Faustyny zaangażował się w realizację jej posłannictwa – przekazania orędzia miłosierdzia Bożego. Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach; zapoczątkował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w klasztornej kaplicy Zgromadzenia w Łagiewnikach w 1943 r. i obchodzenie święta Miłosierdzia w 1944 r.. Z jego inicjatywy zbierano wspomnienia o Siostrze Faustynie, a jego książeczka „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, popularyzująca nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez św. Siostrę Faustynę, została przetłumaczona na wiele języków i rozeszła się po całym świecie.

Był autorem pierwszych biografii o Apostołce Bożego Miłosierdzia. Krótki biogram ukazał się w książeczce „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, a obszerna biografia, której nie dokończył, pozostała w maszynopisie.

Na wystawie prezentowany jest między innymi portret o. Józefa Andrasza, namalowany przez absolwenta ASP w Krakowie p. Witolda Kubichę, wypożyczony z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej Nowy Sącz-Zabełcze, ponadto obraz Najświętszego Serce Jezusa, autorstwa Adolfa Hyły kopii wg oryginalnego dzieła Pompeo Batoni z 1767, z kościoła Il Gesù, Rzymie, wypożyczony Domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich z Gorlic. Obraz Serca Jezusa z parafii Wola Rogowska, Jezusa Miłosiernego z parafii pw. św. Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie-Krzyżu,  bł. Anieli Salawy z Sanktuarium w Sieprawiu oraz obraz  Pana Jezusa Promieniującego, portret Służebnicy Pańskiej Bożej Pauli Zofii Tajber z Domu Zakonnego Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana w Krakowie. Ponad to archiwalia i publikacje z Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, Biblioteki Seminarium Duchownego w Tarnowie oraz Archiwum Zakonnego Konwentu Ojców Jezuitów w Starej Wsi.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda