Home WiadomościZ kraju X Kongres Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych

X Kongres Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych

Redakcja

W dniach 22-25 sierpnia 2021 r. w Wadowicach odbył się X Kongres Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych pod hasłem: „Być świadkami obecności Boga w świecie”. Uczestniczyło w nim siedemdziesięciu sześciu członków wspólnot z Polski, dwie osoby ze Słowacji i jedna z Ukrainy, a także zaproszeni goście, w tym przedstawiciele Warszawskiej Prowincji Świeckiego Zakonu z tamtejszym Delegatem Prowincjalnym, o. Robertem Marciniakiem OCD. Obradom przewodniczył o. Krzysztof Żywczyński OCD, Delegat Prowincjalny.
Kongres rozpoczął się Mszą Świętą pod przewodnictwem Prowincjała, o. Piotra Jackowskiego, który wygłosił słowo Boże do uczestników. W pierwszym dniu Kongresu, 22 sierpnia, dokonano prezentacji poszczególnych wspólnot z Polski oraz zagranicy, przynależących do Krakowskiej Prowincji.

W poniedziałek, 23 sierpnia, o godzinie 11.00 miała miejsce uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w wygłoszonej przez siebie homilii przypomniał, że wszelkie świadczenie o Chrystusie bierze początek w osobistym nawróceniu i życiu zgodnym z wymogami wiary. Zwrócił także uwagę na konieczność budowania na prawdzie oraz ukazał wielką wartość chrześcijańskiej cnoty nadziei, która pozwala świadczyć o Chrystusie również w warunkach trudnych i nieprzyjaznych wierze.

Po południu dokonano wyboru nowej Rady Prowincjalnej Świeckiego Zakonu, w skład której weszli:
Urszula Duży – Przewodnicząca,
Grzegorz Pawelec – 1. Radny,
Iwona Zachara – 2. Radna,
Marzena Wach-Golda – 3. Radna,
Paweł Cielebon – 4. Radny.

We wtorek, 24 sierpnia, uczestnicy Kongresu wysłuchali konferencji o. Roberta Marciniaka OCD, który rozwinął wypowiedź św. Pawła Apostoła z Listu do Rzymian: „A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu miłą, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej” (Rz 12, 1). Po południu natomiast o. Józef Trybała OCD, wieloletni misjonarz w Afryce, podzielił się swoimi refleksjami z pracy wśród tamtejszych wiernych.

Uczestnicy Kongresu dyskutowali nad bieżącymi problemami życia wspólnot Świeckiego Zakonu. Owocem tych dyskusji były stosowne uchwały, stanowiące ukierunkowanie działań na najbliższe trzy lata.

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda