Home WiadomościZ kraju X Pielgrzymka Konna z Trzebnicy do Matki Bożej Licheńskiej

X Pielgrzymka Konna z Trzebnicy do Matki Bożej Licheńskiej

Redakcja

lichen.plW deszczu i upale pokonali niemal 250 km, aby stanąć przed wizerunkiem Licheńskiej Pani i podziękować za otrzymane łaski. Koniarze z Trzebnicy i okolic po raz 10. pielgrzymowali do Lichenia (24.06).

Tradycja konnych pielgrzymek sięga 2005 roku. Wtedy to grupa miłośników koni z Trzebnicy i okolic Wrocławia postanowiła zorganizować nietypową wyprawę do Lichenia – konno. W organizacji pomógł ks. Krzysztof Dorna, salwatorianin z parafii Koczurki, prywatnie miłośnik koni. Od dziesięciu lat grupa kilkunastu pasjonatów przyjeżdża do Lichenia wierzchem. Jednak tegoroczna, jubileuszowa pielgrzymka, była inna niż poprzednie: – „Wyjątkowa, bo jadą sami mężczyźni, wyjątkowa, bo jadą same bryczki, wyjątkowa, bo po raz dziesiąty. Grupa była bardzo zdyscyplinowana, zwarta dlatego warto podziękować Bogu za szczęśliwe osiągnięcie celu” – powiedział kapłan.

Z ulgą w głosie ks. Dorna wyjaśnił, że ważnym z jego pespektywy jest fakt, że pielgrzymkę ukończyły wszystkie osoby i zwierzęta, które ją rozpoczęły. Nie obyło się bez małych incydentów, ale jego zdaniem, nie były one na tyle istotne, aby zagrozić kontynuowaniu wyprawy.

Zaprzęgi i koniarzy przed licheńską bazyliką przywitał ks. Marek Kordaszewski, marianin. Po krótkiej modlitwie oraz pamiątkowym zdjęciu konie zostały odprowadzone na zasłużony odpoczynek, natomiast uczestnicy pielgrzymki udali się do bazyliki na modlitwę i chwilę wytchnienia po podróży.

Najmłodszym uczestnikiem tych niezwykłych rekolekcji był 11-letni Filip Staśkiewicz. Do Lichenia przyjechał z dziadkiem. – „Bardzo lubię konie. Mój dziadek mnie zachęcił, aby tu przyjechać. Czasami było ciężko bo spaliśmy w różnych miejscach, no i trzeba było doglądać koni. Ale ogólnie było fajne”- powiedział chłopiec.

W Licheniu jeźdźców przywitała grupa pielgrzymów z parafii Koczurki, gdzie posługę duszpasterską pełni ks. Dorna, inicjator i duchowy opiekun konnej pielgrzymki. – „Nasza pielgrzymka do Lichenia nie jest przypadkowa. Jest ona ściśle związana z pielgrzymką konną. Dla nas jest to już pewna tradycja, że witamy pielgrzymów konnych przed wejściem do bazyliki, a następnie wspólnie udajemy się do świątyni na modlitwę” – wyjaśniła Henryka Olejniczak.

Więcej (zdjęcia) na: www.lichen.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda