Home WiadomościZ kraju X Spotkanie Młodych ze Świętymi Karmelu

X Spotkanie Młodych ze Świętymi Karmelu

Redakcja

Z radością i wielkim oczekiwaniem na kolejne, wrócili do domów uczestnicy tegorocznego, jubileuszowego, dziesiątego Spotkania Młodych ze Świętymi Karmelu, które odbyło się w dniach 21-24 sierpnia 2014 roku.

Patronem tych dni był przyjaciel św. Teresy od Jezusa – św. Józef. Opiekun Zbawiciela i Oblubieniec Maryi postawił przed młodymi niezwykłe wyzwanie – aby potrafili żyć odważnie. „Odważ się!”- wybrane przez organizatorów hasło spotkania doskonale podsumowało życie św. Józefa, który nie wahał się pójść pod prąd. Zaryzykował swoją reputację, godność potomka króla Dawida, by przyjąć pod swój dach samego Boga.Jednocześnie zrezygnował ze swoich planów i marzeń nie wiedząc, że ta ofiara zostanie „wynagrodzona” w tak niezwykły i niewyobrażalny sposób.

Zaproszenie św. Józefa przyjęło blisko 200 osób. Wspólne przeżywanie wiary już pierwszego wieczoru przerodziło się w niezwykłe święto. Spotkanie Młodych rozpoczęło się Eucharystią, którą swoją obecnością uhonorował prowincjał Zakonu Karmelitów Bosych – o. Tadeusz Florek. W czasie homilii przypomniał o najważniejszej ludzkiej potrzebie – budowaniu relacji z Bogiem i ludźmi. Następnie wraz z młodymi uczestniczył w zaślubinach Maryi i Józefa, przygotowanych przez Duszpasterstwo Akademickie z Krakowa.

Kolejne dni spotkania pozwoliły młodym pochylić się nad swoimi relacjami. Słuchając ciekawych konferencji i świadectw mieli okazję zastanowić się nie tylko nad nimi, ale również nad swoimi marzeniami, swoim powołaniem i swoją dotychczasowa drogą. Czas warsztatów pozwolił odkrywać i rozwijać talenty. Czas dzielenia się dał szansę głębokiego spotkania z innymi uczestnikami. Nie zabrakło chwil na poważne rozmowy, skupioną modlitwę w ciszy, adorację Najświętszego Sakramentu, czy osobistą rozmowę z samym św. Józefem, który bardziej spostrzegawczym, dawał znać o swojej obecności.

Codzienną celebrację Eucharystii uświetniła schola pod przewodnictwem krakowskiej artystki – Marii Krawczyk. Wśród wielu wspaniałych gości znalazł się również o. Piotr Nyk – radny prowincji, ojcowie z Ukrainy- o. Józef Kucharczyk i o. Rafał Myszkowski, Słowacji –  o. Paweł Wojnowski, a także o. Krzysztof Piskorz – duszpasterz akademicki z Wrocławia.

Ostatni dzień był również przestrzenią dla podzielenia się wiarą z młodzieżą z Archidiecezji Krakowskiej, która mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych pojawiła się w Czernej, by poznać bliżej św. Rafała Kalinowskiego. „Być, to więcej niż mieć” – to propozycja duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, poprzez lepsze poznanie tych świętych, którzy zostali wybrani patronami tego niecodziennego wydarzenia.

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda