Home WiadomościZ kraju XI Salwatoriańskie Sympozjum Misyjne

XI Salwatoriańskie Sympozjum Misyjne

Redakcja

W dniach 10- 11 maja 2014 roku odbyło się XI Salwatoriańskie Sympozjum Misyjne. Zorganizowali je klerycy z Koła Misyjnego i wolontariusze z Wolontariatu Misyjnego „Salvator” w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie (k. Obornik Śląskich).

Tematem przewodnim były słowa: „Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu (Dz 20,35)”. Zastanawiano się nad ideą i realizacją dzieła misyjnego przez świeckich w Kościele.

Uczestnikami byli m. in.: księża, klerycy, bracia zakonni, wolontariusze świeccy i młodzież.

Sympozjum rozpoczęła uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. Biskupa Józefa Szamockiego z Torunia, który przez kilka lat był misjonarzem w Zambii, a w Konferencji Episkopatu Polski jest między innymi członkiem Komisji ds. Misji. W homilii zwracał uwagę, że sympozjum misyjne ma być przede wszystkim czasem pogłębienia relacji z Chrystusem.

Następnie odbyły się wykłady dotyczące powołania laikatu do udziału w misji Kościoła, przedstawiające także ideę wolontariatu misyjnego i rolę wolontariusza świeckiego w misji „ad gentes”, jak również ukazujące realne przykłady współpracy duchowni – świeccy na przykładzie świata salwatoriańskiego. Prelegentami byli: ks. Marek Gałuszka ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, ks. Adam Parszywka SDB, który jest prezesem Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi światu”, pan Paweł Cymerman – były członek Wolontariatu Misyjnego „Salvator” oraz ks. Thomas Malal SDS – konsultor generalny Towarzystwa Boskiego Zbawiciela.

Na zakończenie części wykładowej odbył się panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli prelegenci, a także ks. Biskup Józef Szamocki, ks. Paweł Fiącek SDS – dyrektor Wolontariatu Misyjnego „Salvator” oraz Marta Trawińska – wolontariuszka świecka, a także ks. Jan Szpilka SDS, który był administratorem apostolskim na Komorach. Dyskusję poprowadził ks. Mikołaj Markiewicz SDS – konsultor prowincjalny ds. apostolatów Polskiej Prowincji Salwatorianów. Ciekawe świadectwo o współpracy ze świeckimi na misjach wygłosił ks. Biskup Józef Szamocki.

Po panelu dyskusyjnym odbyło się nabożeństwo misyjne przygotowane przez młodzież z Wolontariatu Misyjnego „Salvator”. Następnie spotkano się na wspólnej zabawie i śpiewach, a także wysłuchano ciekawych anegdot kapłana posługującego w Meksyku. Z kolei od godz. 23.00 do 6.30 trwała całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji misji.

W niedzielę 11 maja 2014 roku sprawowano Mszę Świętą na zakończenie sympozjum, której przewodniczył ks. Thomas Malal SDS.

Sympozjum misyjne zamknął przy wspólnej kawie słowami podsumowania ks. Prowincjał Piotr Filas SDS.

A. Żądło SDS

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda