Home WiadomościZ kraju XIV Kapituła Prowincjalna Zgromadzenia Ducha Świętego

XIV Kapituła Prowincjalna Zgromadzenia Ducha Świętego

Redakcja

O. Dariusz Walenty Andrzejewski CSSp został nowym przełożonym polskiej prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego. Wyboru dokonano podczas obradującej w Bydgoszczy XIV kapituły prowincjalnej duchaczy.

Nowy prowincjał wśród priorytetów, które chciałby realizować jako przełożony, wymienił “powrót do źródeł”, czyli zakonnego posłannictwa i charyzmatu. – W ostatnim czasie coraz bardziej wyrazista staje się potrzeba nowej ewangelizacji. Chcemy ją podejmować, stosując nowy przekaz i nowe formy, a jednocześnie opierając na trwałym fundamencie Ewangelii. Pragniemy głosić to, co nasi ojcowie poprzednicy od czasów założenia zakonu w 1703 roku, poprzez rok 1921, kiedy powstawała polska prowincja zakonna. Chcemy otrzymane dziedzictwo umacniać i przekazywać kolejnym pokoleniom – powiedział.

Nowy przełożony duchaczy dodał także, że wybór ten traktuje jako wyjątkowy obowiązek. – Od tej chwili muszę wziąć odpowiedzialność za wspólnotę zakonną, która jest w Polsce. Wierzę, że Duch Święty poprowadzi mnie dalej. Chcę z radością podkreślić, że wyboru dokonano w przeddzień mojego umiłowanego wspomnienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy – patronki mego życia kapłańskiego i zakonnego – podkreślił prowincjał.

Ojciec Dariusz W. Andrzejewski urodził się 14 lutego 1966 roku w Wągrowcu. Do Zgromadzenia Ducha Świętego wstąpił w 1987 roku. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Bydgoszczy, Gnieźnie oraz Poznaniu. Ukończył również studia doktoranckie w zakresie teologii pastoralnej na Uniwersytecie we Fryburgu w Szwajcarii. Święcenia kapłańskie przyjął 5 lutego 1994 roku z rąk bp. Bogdana Wojtusia w rodzinnym Wągrowcu. Pracę duszpasterską podejmował m.in. w Bydgoszczy, Puszczykowie, Montrealu w Kanadzie, a od lipca 2010 roku w Cielądzu k. Rawy Mazowieckiej na terenie diecezji łowickiej. Od wielu już lat publikuje artykuły i felietony na łamach różnych gazet i periodyków, m.in. “Naszego Dziennikaˮ, “Niedzieliˮ, “Przewodnika Katolickiegoˮ oraz w mediach elektronicznych.

Zgromadzenie Ducha Świętego zostało założone w 1703 roku we Francji. Jego charyzmatem jest praca misyjna wśród ludów, osób i grup najbardziej opuszczonych. Na świecie jest ponad trzy tysiące duchaczy. Misjonarze z Polski pracują m.in. w Niemczech, Kanadzie, Meksyku, RPA oraz na Madagaskarze.

Za: www.deon.pl


Notka prasowa wysłana przez Zgromadzenie Ducha Świętego:

W dniach od 23 do 28 czerwca 2014r. odbywała się w Bydgoszczy XIV Kapituła Prowincjalna, Prowincji Polskiej Zgromadzenia Ducha Świętego. 21 delegatów z Polski, Niemiec, Chorwacji, Włoch, Meksyku, Paragwaju, Madagaskaru, Senegalu, zebrało się po to, by stanowić najwyższą władzę w prowincji zakonnej, dokonującą wyboru nowego Przełożonego Wyższego – Prowincjała, na kolejną kadencję oraz nadać kierunki rozwoju oraz realizacji charyzmatu zgromadzenia, a także dla oceny okresu minionego od poprzedniej Kapituły Prowincjalnej. Ponadto każdorazowa Kapituła jest doskonałą okazją do podzielenia się doświadczeniami duszpasterskimi i misjonarskimi w kręgu tych, którzy realizują nakaz misyjny Chrystusa oraz do wspólnotowego spędzenia czasu, z niektórymi raz na wiele lat.

Dnia 26 czerwca 2014 roku uczestnicy Kapituły wybrali ze swego grona Prowincjała, którym został dotychczasowy przełożony Domu Zakonnego w Cielądzu i proboszcz parafii Świętej Trójcy – o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp.

Nowo wybrany Prowincjał urodził się 14 lutego 1966 roku w Wągrowcu. W 1987 roku wstąpił do misyjnego Zgromadzenia Ducha Świętego. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Misyjnym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy, w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, na Wydziale Papieskim w Poznaniu oraz studia doktoranckie w zakresie teologii pastoralnej na Uniwersytecie Fryburskim w Szwajcarii.

Święcenia kapłańskie przyjał dnia 5 lutego 1994 roku z rąk J.E. ks. bpa Bogdana Wojtusia w rodzinnej parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu.

Pracę duszpasterską podejmował między innymi w Bydgoszczy, Puszczykowie, Montrealu w Kanadzie, a od lipca 2010 roku w Cielądzu k.Rawy Mazowieckiej, w diecezji łowickiej. W latach 2005 – 2008 był członkiem Komitetu Organizacyjnego 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Kanadzie. Z woli kard. Marc’a Ouelleta, Prymasa Kanady i za zgodą Konferencji Episkopatu Polski był tłumaczem Dokumentu Teologicznego 49. MKE w Kanadzie pt. Eucharystia darem Boga dla życia świata. Od wielu już lat pisze i publikuje refleksje, zamyślenia, artykuły i felietony na łamach różnych gazet i periodyków, między innymi “Naszego Dziennika”, “Niedzieli”, “Przewodnika Katolickiego”, “Posłańca Ducha Świętego” oraz w mediach elektronicznych, takich, jak: katolik.pl, wirtualnapolonia.com, kmdm.pl.

W 2006 roku w Poznaniu ukazała się książka “Kapłańskie zamyślenia. Część Pierwsza”. W czerwcu 2011 roku została opublikowana nowa pozycja książkowa, “Kapłańskie zamyślenia. Część Druga”. Od 1 lipca 2010 roku jest proboszczem parafii p.w. Świętej Trójcy i przełożonym Wspólnoty Zakonnej w Cielądzu, a od 26 czerwca 2014 roku, decyzją obradującej w Bydgoszczy XIV Kapituły Prowincjalnej, Przełożonym Polskiej Prowincji Zakonu.

Znamiennym pozostaje, że wybór dokonał się w wigilię Święta Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą nowy Prowincjał obrał sobie przed laty za Patronkę Kapłańskiego Powołania. Niech ta Najlepsza Matka wyprasza dla niego Zdroje Łask Najświętszego Serca Pana Jezusa w tej trudnej, ale jakże zaszczytnej funkcji zakonnej.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda