Home WiadomościZ kraju XIV Międzyzakonna Pielgrzymka Osób Konsekrowanych do Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu

XIV Międzyzakonna Pielgrzymka Osób Konsekrowanych do Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu

Redakcja

10.09.2022 roku, u księży filipinów, miała miejsce XIV Pielgrzymka Osób Konsekrowanych do Sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu. W tej międzyzakonnej i międzydiecezjalnej pielgrzymce brali udział kapłani zakonni, bracia i siostry zakonne oraz kandydaci i kandydatki na różnych etapach formacji: postulatu, nowicjatu, junioratu czy też przygotowujący się jako klerycy do posługi kapłańskiej, którzy każdego roku przybywają do Świętogórskiej Róży Duchownej. Towarzyszyli im bp. Grzegorz Balcerek z Poznania i bp Damian Bryl z Kalisza, a także sekretarz wykonawczy KWPZM o. Robert Wawrzeniecki OMI, przybyły na zaproszenie ks. Zbigniewa Starczewskiego COr, referenta ds. męskich instytutów życia konsekrowanego a zarazem delegata KWPZM ds. zakonów męskich w archidiecezji poznańskiej.

Spotkanie to rozpoczął się od powitania, którego dokonał bp Grzegorz Balcerek, odpowiedzialny za życie konsekrowane w archidiecezji poznańskiej, mówiąc o wspólnocie zakonnej jako miejscem doświadczenia wspólnoty z Bogiem i człowiekiem, choć czasem to doświadczenie bywa trudne w praktycznym życiu. Następnie s. referentka s. Magdalena Wielgus MChR przedstawiła plan spotkania. Po tym wprowadzeniu jako pierwszą wspólną modlitwę odśpiewano Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

Po nich miała miejsce konferencja ascetyczna „Posłani w Duchu Chrystusa żyjącego w Kościele” wygłoszona przez o. Ernesta Siekierkę OFM. Konferencjonista mówił m.in. o tym, że osoby konsekrowane mają czerpać z Eucharystii siłę do misji i zadań, gdyż Eucharystia jest dla misji, ewangelizacji, budzenia świadomości bycia uczniem i misjonarzem, by z odwagą pójść do owiec zagubionych. Być w ten sposób jak Jezus, dobry pasterz, niestrudzenie szukać a nie przyjmować taktyki zasiedzenia. Towarzyszenie Jezusowi jest misją osób konsekrowanych, by w sposób adekwatny dawać odpowiedź na zmieniające się czasy i czynić to w sposób misyjny a nie defensywny. Kościół defensywny, to Kościół w kryzysie wiary, dlatego od nowego roku duszpasterskiego w sposób szczególny będziemy przyglądali się jak wierzyć w Kościół i jak wierzyć Kościołowi.  Można bowiem patrzeć, a nie widzieć, a tymczasem konsekrowani mają uwierzyć że są posłani do noszenia Wieczernika w sercu oraz nieustannego stawania się monstrancjami, które są współczujące i miłują sercem, a nie będące jedynie zimnym złotem, gdzie dla Boga i człowieka brak miłości, choć w pewien sposób życie zostało poświęcone na tę służbę.

Po adoracji i okazji do sakramentu pokuty i pojednania krótkie słowo wygłosił miejscowy filipiński superior ks. Marek Dudka Cor. W południe celebrowano Eucharystię pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla z Kalisza, który też wygłosił homilię. Nawiązując do czytań mszalnych Biskup Kaliski podkreślił przede wszystkim, jak przypominał Koryntianom św. Paweł, wszystko mamy we wspólnocie, z Chrystusem Eucharystycznym włącznie, i nie potrzeba szukać na zewnątrz jakiś innych wartości. Tam bowiem, gdzie serce osoby konsekrowanej, tam będzie i jej skarb, albowiem dobre serce rodzi dobre owoce a złe serce rodzi złe owoce.

Na zakończenie Mszy, oprócz podziękowań skierowanych do bp. Damiana, wraz z zapewnieniem o modlitwie w jego intencji z okazji rocznicy święceń biskupich, proboszcz i kustosz sanktuarium maryjnego w Smolicach zaprosił na przyszłoroczną koronację Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, która będzie miała miejsce 9.09.2023 roku, co zbiegnie się z tradycyjną pielgrzymką osób konsekrowanych. Z tego też powodu w 2023 roku nie odbędzie się ona wyjątkowo na Świętej Górze w Gostyniu, ale będzie włączeniem się konsekrowanych w uroczystość w Smolicach.

Po Mszy świętej miała miejsce procesja z bazyliki oraz modlitwa przy grobach sióstr internowanych w czasach PRL na Świętej Górze, gdzie oprócz modlitwy za zmarłe osoby konsekrowane odmówiono modlitwę “Anioł Pański”. Po krótkiej przewie i posiłku, zorganizowanym  ze względu na dobrą pogodę na zewnątrz w sąsiedztwie ołtarza polowego, spotkanie zakończyło się koronką do Bożego Miłosierdzia oraz nieszporami celebrowanymi przez o. dr. Łukasza Krauze OMI, który też wygłosił na nich Słowo Boże. Na zakończenie słowo do uczestników skierował ks. Zbigniewa Starczewskiego COr, referenta ds. męskich instytutów życia konsekrowanego a zarazem delegata KWPZM ds. zakonów męskich w archidiecezji poznańskiej, dziękując wszystkim za przybycie.

Słowa wdzięczności należą się wszystkim członkom Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu oraz klerykom filipińskim z Poznania, którzy przyjęli zakonnych pielgrzymów w sanktuarium w roku obchodów 400. lecia kanonizacji św. Filipa Neri.. Zabezpieczyli nie tylko duchowe potrzeby przybyłych, służące modlitwie, celebracji liturgicznej, ale  też wraz z innymi zakonnymi kapłanami posługiwali w konfesjonale. Ugościli także wszystkich przybyłych pożywnym posiłkiem, ciastem oraz napojami, z których można było skorzystać w przerwie obiadowej.

romi


Bp Bryl do osób konsekrowanych: nie szukajcie szczęścia obok swojego powołania

Drodzy bracia i siostry, szczęście jest w waszym powołaniu, w waszej konsekracji, w waszej wspólnocie, w waszym charyzmacie. Nie szukajcie szczęścia i przygody obok – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w ramach XIV Międzyzakonnej Pielgrzymki Osób Konsekrowanych do Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu.

Licznie zgromadzone osoby konsekrowane powitali: biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek, delegat ds. życia konsekrowanego w archidiecezji poznańskiej i referentka ds. Żeńskich Instytutów Życia Konsekrowanego w archidiecezji poznańskiej s. Magdalena Wielgus MChR.

Po odśpiewaniu Godzinek ku czci NMP konferencję ascetyczną „Posłani w duchu Chrystusa żyjącego w Kościele” wygłosił o. Ernest Siekierka OFM. Swoje słowo do zebranych skierował też ks. Marek Dudek, superior Świętogórskiej Kongregacji Ojców Filipinów.

Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, który w homilii odwołując się do dzisiejszego czytania z Listu św. Pawła do Koryntian podkreślał, że nikt nie może być ważniejszy od Jezusa. – Św. Paweł mówi mocno „strzeżcie się bałwochwalstwa, wierzycie w Jezusa Chrystusa, który jest Panem jedynym”. Dla nas znaczy to, że nikt ani nic nie może być ważniejsze niż Jezus. Nikt ani nic nie może być przed Nim, bo On jest Panem, bo On jest pierwszy. Chciałbym, żebyśmy modlili się o to, byśmy umieli dostrzec różnego rodzaju bożki, które się pojawiają w naszym życiu i żebyśmy nie dali się im uwieść – powiedział kaznodzieja.

Apelował do osób konsekrowanych, aby nie szukali szczęścia obok swojego powołania. – Drodzy bracia i siostry, szczęście jest w waszym powołaniu, w waszej konsekracji, w waszej wspólnocie, w waszym charyzmacie. Nie szukajmy szczęścia i przygody obok – zaznaczył celebrans.

Wskazywał, że dla osób konsekrowanych bardzo ważna jest wspólnota. – Czy potrafię tak szczerze powiedzieć, że moja wspólnota jest ważna dla mnie, że tę wspólnotę kocham nad życie, że tej wspólnocie chcę służyć? – mówił duchowny.

Przekonywał, że świadectwo życia osób konsekrowanych jest ważne dla współczesnego świata. – Dzisiaj potrzeba waszego świadectwa, waszej jednoznaczności. Tak wielu naszych braci i sióstr poszukuje wartości. Szczególnie osoby zagubione w tym świecie potrzebują mocnych, dobrych odniesień. Bądźmy takim klarownym odniesieniem dla nich – akcentował hierarcha.

Zachęcał, aby swoje powołanie polecić Matce Bożej. – Chciałbym, żebyśmy prosili razem Matkę Bożą Różę Duchowną o jednoznaczność naszych wyborów tych fundamentalnych i tych codziennych – powiedział bp Bryl.

Po Mszy św. odbyła się procesja do grobu sióstr zakonnych, które były internowane w czasach PRL-u.

Pielgrzymka zakończyła się nieszporami prowadzonymi przez referenta ds. Męskich Instytutów Życia Konsekrowanego w archidiecezji poznańskiej ks. Zbigniewa Starczewskiego COr.

Bp Grzegorz Balcerek ogłosił, że przyszłoroczna Międzyzakonna Pielgrzymka Osób Konsekrowanych odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach i będzie połączona z uroczystością koronacji obrazu Matki Bożej.

ek / Gostyń
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda