Home WiadomościZ kraju XV Dni Judaizmu u franciszkanów

XV Dni Judaizmu u franciszkanów

Redakcja

Podczas tegorocznego Dnia Judaizmu chrześcijanie i żydzi modlą się za ofiary Holocaustu, za ocalonych od śmierci oraz za wszystkich, którzy nieśli pomoc prześladowanym. W roku 2012 przypada bowiem 70. rocznica rozpoczęcia zagłady Żydów w komorach gazowych Birkenau.

W Krakowie modlitwy odbyły się w bazylice franciszkanów w czwartek 12 stycznia. Przewodniczył im metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Obecni byli ponadto: Naczelny Rabin Krakowa Boaz Pasz, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie ks. Roman Pracki, przedstawiciel Kościoła Polsko-katolickiego ks. Marian Wnęk oraz kustosz bazyliki św. Franciszka o. Stanisław Glista.

Kard. Dziwisz mówił, że odmienność można widzieć jako bogactwo, i że dążenie do jedności nie prowadzi do zubożającego ujednolicenia wszystkich i wszystkiego. „Raczej pozwala zachować każdemu jego własne piękno jako dar dla drugich” – przekonywał.

Ksiądz metropolita zachęcał zebranych w świątyni, aby w czasach kryzysu wspólnie stawiali czoło problemom nędzy i ubóstwa.

„Nic tak nie pomaga budować dobrych relacji wzajemnych, jak wspólna troska o innych. Chcielibyśmy, gdzie tylko to możliwe, występować razem w służbie naszemu miastu, regionowi i ojczyźnie” – publicznie deklarował.

Na koniec kard. Stanisław Dziwisz złożył chrześcijanom i żydom życzenia. „Niech w tym nowym roku łączy nas pragnienie zjednania dla tej ziemi błogosławieństwa pokoju przez modlitwę i pracę. Niech Pan będzie z nami” – winszował.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, upowszechnianie postawy życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Ponadto ten dzień ma pomóc wierzącym w Chrystusa w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, będącego dla chrześcijan spełnieniem w Jezusie Chrystusie starotestamentalnych obietnic.

Zdaniem hierarchów „tego dnia chrześcijanie winni dostrzegać to, co ich łączy z wyznawcami judaizmu, a jest to: wiara w jednego Boga, Biblia jako słowo Boże, wierność tradycji religijnej, Dekalog jako fundament praw moralnych, a także wezwanie do codziennej modlitwy”.

W założeniach Chrześcijanie i Żydzi powinni być świadkami Jedynego i Prawdziwego Boga w świecie naznaczonym ateizmem, materializmem, kulturą chwili i użycia.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda