Home WiadomościZ kraju XVI Święto Młodzieży w Górze Św. Anny

XVI Święto Młodzieży w Górze Św. Anny

Redakcja

O północy z piątku na sobotę, 20/21 VII 2012, zakończyło się w Górze Św. Anny (diecezja opolska) XVI Święto Młodzieży, organizowane przez franciszkańskie duszpasterstwo młodzieży i powołań, które jest agendą wrocławskiej Prowincji św. Jadwigi.

Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył o. Alan Tomasz Brzyski OFM, minister prowincjalny, w czasie której wygłosił homilię o powołaniu Najświętszej Maryi Panny.

XVI Święto Młodzieży odbywało się w dniach od 16-21 VII. Pod dużym namiotem przed Domem Pielgrzyma, z myślą przewodnią “Jesteś skarbem w oczach Boga!”, świętowało ponad tysiąc młodzieży. Według założeń organizacyjnych sprzyjały temu wydarzeniu m.in. codzienna Eucharystia, konferencje tematyczne, spotkania z ciekawymi gośćmi (Andrzej Wrona, ks. Mirosław Maliński, ks. Tomasz Źwiernik, Beata i Marcin Mądrzy), wspólna zabawa, koncerty zespołów Bethel, Luxtorpeda, Podzamek Boys, musical Teatru A o historii króla Dawida.

W czterech głoszonych konferencjach “Gdzie skarb twój, tam serce Twoje” (Mt 6, 21), bracia mniejsi wyakcentowali skarb wspólnoty (o. Albert Ireneusz Krzywański OFM), ubóstwa (o. Jarosław Marek Zatoka OFM), Eucharystii (o. Lech Dorobczyński OFM) i skarb Ojczyzny (o. Leonard Bielecki OFM). W homiliach z kolei przewijał się motyw powołania: Abrahama, ojca wiary i zaufania (o. Błażej Bernard Kurowski OFM), proroka Jeremiasza (o. Zacheusz Waldemar Drążek OFM), apostoła Piotra (o. Jozue Grzegorz Szymański OFM), apostoła Mateusza (o. Augustyn Michał Feliszek OFM), apostoła Pawła (ks. bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej) i Maryi, Matki Boga (o. Alan Tomasz Brzyski OFM).

W czasie świętowania czynne były poradnie, w których młodzież zapoznawała się z problemem alkoholizmu i warunkami trzeźwienia, o niebezpieczeństwie sekt religijnych, o poprawnym funkcjonowaniu małżeństwa i rodziny oraz pokonywaniu kryzysu małżeńskiego, jak również o tajemnicy powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

Jedno popołudnie Święta Młodzieży (18 VII) było poświęcone postaci św. Matki Klary z Asyżu (+1253). Motywował je obchodzony w świecie jubileusz 800-lecia konsekracji Świętej asyskiej (“Roślinki” św. Franciszka) i początków Zakonu Ubogich Sióstr, noszącego imię św. Klary. Wypełniły je natomiast obchody kalwaryjskie i nabożeństwo, a przyświecało im motto: “Odkryj w Chrystusie swoją twarz”. Nawiązało ono do tematu III Europejskiego Mityngu Franciszkańskiego (EuroFraMe), przewidzianego dla młodzieży, który odbędzie się w Górze Św. Anny w dniach od 27-31 VII 2012, by uczcić “Rok Klariański”.

Organizatorzy XVI edycji święta młodzieżowego (i kilku poprzednich), o. Jozue Grzegorz Szymański OFM i o. Augustyn Michał Feliszek OFM, pożegnali się z duszpasterstwem młodzieży i powołań w Górze Św. Anny. W myśl ustaleń po ostatniej kapitule prowincjalnej obaj zajmą się formacją początkową w Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych: pierwszy udaje się do Wrocławia w roli magistra kleryków, a drugi do Kłodzka, by być magistrem postulantów.

Za: www.franciszkanie.com.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda