Home WiadomościZ kraju XXII Święto Młodzieży, czyli Bóg, młodzi ludzie i franciszkańska radość

XXII Święto Młodzieży, czyli Bóg, młodzi ludzie i franciszkańska radość

Redakcja

W dniach 16-21 lipca w Górze Świętej Anny odbyło się XXII już Święto Młodzieży organizowane przez Ojców Franciszkanów z Franciszkańskiego Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań. Na tegoroczne rekolekcje przyjechało ponad 650 młodych ludzi, a wszystko po to, aby w trakcie tego wyjątkowego tygodnia wielbić Boga, pogłębiać relację z Nim, dobrze się bawić oraz zawiązywać nowe przyjaźnie.

Tradycyjnie Święto Młodzieży rozpoczęliśmy w poniedziałek o godzinie 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po wspólnej modlitwie ojciec Teofil wraz z ojcem Kamilem serdecznie przywitali wszystkich uczestników, aby za chwilę uroczyście ogłosić rozpoczęcie XXII Święta Młodzieży. Wszystkim towarzyszyła duża radość i wielkie emocje, gdyż po chwili wybrzmiał po raz pierwszy hymn tegorocznego spotkania.

Hasło naszych rekolekcji brzmiało: ,,Bóg mój i wszystko”. Było to hasło świętego Franciszka, którego postać, duchowość i działalność poznawaliśmy w trakcie kolejnych dni. Właśnie to jedno proste zdanie: „Bóg mój i wszystko” oznacza, że z Bogiem mamy wszystko, cały świat! W trakcie tych zaledwie sześciu dni franciszkanie rozbudzili w naszych sercach potrzebę bycia pokornym i rozradowanym w Panu, a co najważniejsze, na przykładzie swojego patrona, pokazali nam, że jeśli Pan Bóg będzie w naszym życiu na pierwszym miejscu, to wszystkie inne wartości i sprawy również zajmą właściwe miejsce.

Każdy nasz dzień spędzany w Górze Świętej Anny rozpoczynał się porankiem ze scholą w trakcie, którego śpiewaliśmy wiele radosnych piosenek. Jak co roku największą furorę robiła piosenka „Przeczytałem Ewangelię” w wykonaniu o. Teofila, która rozbudzała nawet najbardziej niewyspanych śpiochów. Wiedząc o tym, że każdy dzień powinien być rozpoczęty modlitwą, po muzycznej pobudce wspólnie odmawialiśmy Jutrznię.

W przedpołudniowych punktach programu nie mogło zabraknąć konferencji, na które wielu z nas czekało z niecierpliwością. W tym roku mówił do nas między innymi ojciec Ignacy, dyrektor Domu Pielgrzyma, który poprzez swoją konferencję starał się nas uwrażliwić na pokusy dzisiejszego świata. Jak się później okazało zabawa czy sława nie są złe. Należy jednak wszystko robić z głową i mocno trzymać się swoich wartości, aby ich nie zatracić. Jeżeli Bóg będzie w centrum naszego życia to pokusy nie będą w stanie wyrządzić nam krzywdy. Następnie po konferencjach udawaliśmy się wraz z animatorami na pracę w grupach. Dla wszystkich był to bardzo cenny czas, gdyż pozwoliło nam to w małym gronie dzielić się doświadczeniami, a także dawać świadectwo swojej wierze.

Centralnym i najważniejszym wydarzeniem naszego górkowego dnia była Eucharystia. Warto wspomnieć, że poniedziałkowa Msza Święta rozpoczynająca Święto Młodzieży odbyła się w Bazylice św. Anny. Wszystkie kazania wygłoszone do nas przez ojców franciszkanów nawiązywały do napomnień świętego Franciszka dotyczących m.in. pychy, dobrych czynów czy posłuszeństwa.

Po południu wspólnie zbieraliśmy się pod namiotem przed Domem Pielgrzyma na spotkaniach z gośćmi. W tym roku naszą społeczność Ludzi z Górki odwiedził ojciec Piotr Kwoczała, kapelan Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Ojciec wszystkich nas zadziwił swoją pogodą ducha i sercem pełnym dobroci dla drugiego człowieka. Mimo że franciszkanin sam zmaga się z chorobą, przyjechał do nas, by powiedzieć byśmy żyli dniem dzisiejszym, ponieważ nie wiadomo, co będzie nam dane jutro. W środowe popołudnie mieliśmy przyjemność spotkać się również z Wandą i Radkiem Mokrzyckimi, którzy przyjechali do nas ze swoimi dziećmi. Para opowiedziała nam czym dla nich jest dar małżeństwa oraz jak wygląda życie z dziewiątką dzieci, czym zafascynowali wiele osób, które marzą o założeniu w przyszłości własnych rodzin.

Natomiast wieczorami pod naszym namiotem rozpoczynało się radosne koncertowe szaleństwo. Tradycyjnie najbardziej wyczekiwanym koncertem był koncert zespołu Podzamek Boys wykonującego muzykę disco polo (z DPS-u w Podzamku koło Kłodzka dla osób niepełnosprawnych intelektualnie) . Tamtego wieczora tańczyli wszyscy! Nie dało się zauważyć ani jednej pary, która z nudów podpierałaby ściany. W kolejnych dniach mieliśmy okazję wysłuchać na żywo występów: 12 Kamieni, Anty Babilon System (muzyka reggae) czy rapującego księdza Bartczaka. Ostatnim wydarzeniem w ciągu dnia były nabożeństwa w trakcie, których mogliśmy się wyciszyć, adorować Pana Jezusa oraz poddać refleksji to, co przez ostatnie miesiące działo się w naszym życiu.

Piątkowy wieczór przeżyliśmy w sposób szczególny. Jak co roku ostatniego dnia naszych rekolekcji zapraszamy naszych bliskich, rodziców i rodzeństwo na Święto Rodziny, aby razem z nimi cieszyć się tym, że możemy być właśnie w takich miejscach jak Góra Świętej Anny. Pragniemy także pokazać naszym rodzinom, dlaczego właśnie to miejsce co roku tak nas do siebie przyciąga. O północy, z piątku na sobotę uczestniczyliśmy we Mszy Świętej kończącej XXII Święto Młodzieży. Natomiast wcześniej odbył się wieczór artystyczny w trakcie, którego poszczególne służby Święta Młodzieży mogły z humorem zaprezentować z czym zmagały się przez ostatni tydzień. Ostatniej nocy, tak jak już co roku mogliśmy do białego rana bawić się na koncercie scholi.

Tydzień w Górze Świętej Anny minął pod znakiem młodości, entuzjazmu i wiary. Wszystkie dni wypełniała atmosfera przyjaźni i pogody ducha. 650 młodych ludzi wraz z franciszkanami, księżmi i siostrami zakonnymi znów dało świadectwo tego, że życie z Bogiem jest piękne i radosne. Góra św. Anny jest miejscem, którym wiele osób zawdzięcza swoje nawrócenie, a owoce Święta Młodzieży dają o sobie znać jeszcze długo po tych rekolekcjach, gdyż każdy z Górki wraca z odmienionym sercem. XXII Święto Młodzieży przeszło już do historii, ale już dziś zapraszamy na Święto Młodzieży 2019!

Magda Wedler

Za: OFM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda