Home WiadomościZe Świata 76 proc. przełożonych zakonów męskich i żeńskich w USA za wyświęcaniem kobiet

76 proc. przełożonych zakonów męskich i żeńskich w USA za wyświęcaniem kobiet

Redakcja

Opublikowano najnowsze wyniki badań przeprowadzonych wśród przełożonych zgromadzeń zakonnych w Ameryce.

Badanie przeprowadzone przez CARA (Center for Applied Research in the Apostolate) zostało opublikowane 2 sierpnia 2018 r. Przebadano 777 przełożonych katolickich zakonów męskich i żeńskich w USA. Odpowiedzi w ciągu 4 miesięcy udzieliło 385 osób.

Z badań wynika, że:

  • 77 proc. uważa za “teoretycznie możliwe” wyświęcanie kobiet na diakonów
  • 76 proc. twierdzi, że wyświęcanie kobiet byłoby dobre i korzystne dla misji Kościoła katolickiego
  • 72 proc. uważa, że Kościół powinien zgodzić się na takie świecenia
  • 45 proc. wierzy, że w przyszłości Kościół powróci do praktyki wyświęcania kobiet

Badanie CARA koncentruje się wyłącznie na odpowiedziach udzielonych przez przełożonych zakonów męskich i żeńskich. Przeprowadzono je za zgodą i we współpracy z Konferencjią Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich (CMSM), Radą Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich (CMSWR) oraz Konferencją Przełożonych Zgromadzeń Żeńskich (LCWR).

Wcześniej podobne badania przeprowadzono wśród amerykańskich katoliczek. Wynik był zaskakujący, 60 proc. z nich uważa, że Kościół powinien wprowadzić diakonat kobiet. To zmotywowało CARA do przeprowadzenia podobnych badań wśród duchownych.

Każdy z przełożonych otrzymał sześciostronicową ankietę, która zawierała 75 pytań. Odpowiedzi udzielano za pomocą pól wyboru. 69 proc ankietowanych to przełożone zgromadzeń żeńskich, a 31 pro. to przełożeni zgromadzeń męskich.

CMSM jest jedyną uznaną przez Kościół grupą zrzeszającą kapłanów i zakonników na terenie Stanów Zjednoczonych. LCWR reprezentuje 1350 wspólnot, a CMSWR ok 120 katolickich wspólnot żeńskich.

Publikacja badań ma związek z drugą rocznicą powołania przez Ojca Świętego komisji badające historię diakonatu kobiet w Kościele.

ncronline.org / sz

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda