XXIII Światowy Dzień Chorych w Częstochowie

fot. Anna DziemskaW środę, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes obchodzony był 23 Światowy Dzień Chorych. W tym dniu w całej Polsce odbyły się uroczyste msze święte z błogosławieństwem lourdzkim i obrzędem udzielenia sakramentu chorych.

Uroczystej Eucharystii w intencji chorych, w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył metropolita  częstochowski abp Wacław Depo.

W homilii abp Depo nawiązał do Ewangelii dnia i przypomniał, że słowa z Księgi Rodzaju „Niehybnie umrzesz” są przestrogą aby nie bawić się w Boga – Stwórcę.

Nawiązując do współczesnych metod prób genetycznych, aborcji , eutanazji , do coraz większej popularyzacji w Polsce metody zapłodnienia „in vitro”, abp. Depo przypomniał , że tylko Bóg jest źródłem i dawcą życia, i tylko On może je odebrać. „Nie wolno „ bawić się w Boga Stwórcę „ przestrzegał abp. Depo przed manipulacjami genetycznymi, przypominając niedawny przypadek pomyłki w banku zapłodnienia in vitro, w konsekwencji którego kobieta urodziła dziecko, którego nie jest biologiczną matką.

Przypominając cierpienie i śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu kaznodzieja wskazał na Maryję, która współcierpi z Synem na Kalwarii, a słowa Jezusa na Krzyżu – przebaczenia, modlitwy do Ojca i słowa „oto Matka twoja” świadczą o miłości miłosiernej Syna Bożego, o przebaczeniu i wskazaniu nam swojej Matki, by wzięła nas w opiekę na drodze wiary.

Dalej Arcybiskup częstochowski przypomniał, ze cierpienie jest częścią naszego życia, powołując się na słowa Benedykta XVI z Encykliki SPE SALVI: Możemy starać się ograniczyć cierpienie, walczyć z nim, ale nie możemy go wyeliminować.”

Moce zła, które powodują cierpienie może wyeliminować tylko Bóg – Chrystus, który przyjął na siebie cierpienie na Krzyżu dla naszego zbawienia .

Kaznodzieja przypomniał też cierpienie św. Jana Pawła II i słowa przesłania, jakie przekazał światu podczas drogi krzyżowej w Koloseum, mogąc uczestniczyć już tylko w swojej prywatnej kaplicy ,   w Wielki Piątek, 25 marca 2005 r.: „Wraz z wami patrzę na krzyż i oddaję mu cześć, powtarzając słowa liturgii: Witaj, Krzyżu, jedyna nadziejo, daj nam cierpliwość i odwagę i daj pokój dla świata”.

Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski udzielił zgromadzonym błogosławieństwa lourdzkiego Najświętszym Sakramentem.

W koncelebrze wśród księży kapelanów szpitali i hospicjów uczestniczył jeden  zakonnik – franciszkanin bernardyn , proboszcz parafii p.w. św. Jana z Dukli , o. Krystian Olszewski OFM, kapelan Szpitala Chirurgicznego im. L. Rydygiera, przy ul. Mirowskiej 15 na Zawodziu.

Katedrę wypełnili chorzy, niepełnosprawni i ich opiekunowie oraz ludzie w podeszłym wieku .

Anna Dziemska

Foto: Anna Dziemska

Homilia abpa Depo