Home WiadomościZ kraju Zakończenie Jubileuszu 90 – lecia Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani

Zakończenie Jubileuszu 90 – lecia Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani

Redakcja

We wtorek (23.04.) w Sanktuarium Męczeństwa przy włocławskiej Tamie, na zakończenie Jubileuszu 90 – lecia Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, w dzień imienin Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – J. Eksc. Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering, przewodniczył Jubileuszowej Eucharystii.

Wspólnota Braci Pocieszycieli z Getsemani wraz zaproszonymi gośćmi: ks. Biskupem Ordynariuszem Wiesławem Alojzym Meringiem oraz Biskupem Seniorem Bronisławem Dembowskim, kapłanami, siostrami zakonnymi, dobrodziejami, przyjaciółmi Zgromadzenia Braci Pocieszycieli i sympatykami, uwielbiła Boga za Jubileusz 90 lat obecności i rozwoju Zgromadzenia  w Kościele Powszechnym.

Zgromadzonych na Eucharystii przywitał i wprowadził w treść uroczystości Prowincjał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani o. Świerad M. Pettke CCG, ukazując sens i znaczenie Jubileuszu 90 – lecia. Ojciec Prowincjał wyraził swoją szczególną wdzięczność za obecność byłego Generała Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani ojca Viliam’a Val’a CCG, który przybył na uroczystości z Domu Macierzystego z Wiednia, gdzie w 1922 roku zostało erygowane Zgromadzenie. O. Świerad zaznaczył, że gdyby nie Ojciec Generał Viliam, uroczystości Jubileuszowe 90 – lecia nie miałyby miejsca. Przypomniał, że po rozproszeniu zakonników przez władze komunistyczne ówczesnej Czechosłowacji w roku 1950, to właśnie jego charyzmatyczne zaangażowanie przyczyniło się w latach ’90 – tych do odnowy Zgromadzenia i dokonania przeszczepu wspólnoty Braci Pocieszycieli na tereny Polski.

Homilię wygłosił J. Eksc. Ks. Bp. Wiesław Alojzy Mering biskup włocławski Pasterz diecezji nawiązując do Ewangelii z minionej Niedzieli Dobrego Pasterza, zwrócił uwagę na posługę Zgromadzenia Braci Pocieszycieli, która istnieje już od wielu lat: „Jezus zapewnia, że tym swoim owcom daje życie wieczne, że one nie zginą na wieki. Naukę Jezusa, Ewangelię, przypominają i głoszą od 90 lat ojcowie Pocieszyciele. Od prawie 20 lat, robią to tutaj we Włocławku w parafii Matki Bożej Fatimskiej. Od 2010 roku, tu w sanktuaryjnej świątyni męczeństwa bł. księdza Jerzego. Trwają tu jako kustosze miejsc związanych z tym męczeństwem […]”

Podsumowując wydarzenie jakim było zakończenie Roku Jubileuszowego 90 – lecia wspólnoty zakonnej Braci Pocieszycieli z Getsemani w Kościele Powszechnym, ks. biskup wyraził swoją wdzięczność, szczególnie za wysiłki podjęte w dziele utworzenia Sanktuarium poświęconego bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce: „Kończąc Jubileusz 90 – lecia, dziękując za prawie wiek obecności na naszym kontynencie, szczególnie właśnie za to Sanktuarium chcemy podziękować. Niech święty męczennik, Patron tego miejsca, wyprasza nam zgromadzonym dzisiaj w dniu jego imienin. Niech wyprasza mądrość, wielkoduszność, wierność prawdzie, które tak bardzo są potrzebne i naszemu osobistemu i naszemu społecznemu życiu”.

Podczas Jubileuszowej uroczystości, Pasterz diecezji poświęcił obraz przedstawiający błogosławionego męczennika za wiarę jako głosiciela Słowa Bożego i ewangelizującego, który wskazuje na Krzyż i Księgę Pisma Świętego. Autorem obrazu jest malarz pan Leszek Ojak z Wrocławia, natomiast ofiarodawcami obrazu są czciciele błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki Państwo Krystyna i Piotr Ryniec z Włocławka oraz pan Stanisław Szańca z Warszawy.

Jubileusz był okazją do dziękowania Bogu za charyzmat i łaski otrzymane w przeciągu 90 lat od zaistnienia Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani w Kościele. Niech Dobry Pan wspiera i umacnia w dalszym posługiwaniu na kolejne lata w wiernym naśladowaniu Chrystusa w posłudze ludziom najbardziej potrzebującym.

 o. Szymon Piotr CCG

Za: www.pocieszyciele.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda