Home WiadomościZ kraju Zakończenie Kapituły Prowincji Polskiej SMA

Zakończenie Kapituły Prowincji Polskiej SMA

Redakcja

9 września 2019 r. rozpoczęła się Kapituła Prowincji Polskiej Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. W czasie 10 dni obrad, poruszone zostały sprawy, którymi żyje Prowincja Polska. W centrum dyskusji były kwestie związane z misjami, a zwłaszcza z misjami wśród najbiedniejszych i najbardziej opuszczonych w krajach Afryki, gdzie pracują członkowie Prowincji. Zakończyła się ona 19 września 2019 r.

Ważnym elementem Kapituły był wybór nowego Prowincjała i Jego Rady. Ks. Grzegorz Kucharski SMA został wybrany na Prowincjała (na zdjęciu w środku). Ks. Adam Fijołek SMA został wybrany na Wice-Prowincjała (po prawej stronie), a ks. Wacław Krzempek SMA objął funkcję Radnego (po lewej stronie).

Na zakończenie Kapituły, ks. Prowincjał powiedział:

‘Czas pierwszej kapituły Prowincji Polskiej Stowarzyszenia Misji Afrykańskich dobiega końca. Chciałbym moje słowo zamykające tę kapitułę rozpocząć od podziękowań. Bogu niech będą dzięki za to, że w swojej wielkiej miłości zgromadził nas, pracujących na co dzień w Polsce, Anglii i bardzo wielu krajach Afryki w jedno i że dał nam wspólnie przeżyć ten czas na dzieleniu się naszymi doświadczeniami pracy i posługi dla Kościoła w Afryce. Chciałbym podziękować Maryi i Świętemu Józefowi za ich duchową niewidzialną opiekę nad każdym z nas i nad całym naszym Zgromadzeniem, tak jak to czynią od od dnia naszych narodzin dla Kościoła jako Stowarzyszenie Misji Afrykańskich w całym swoim bogactwie i różnorodności. Chciałbym podziękować odchodzącej Radzie oraz jej przełożonemu ks. Andrzejowi Grychowi SMA za pracę ostatnich lat w służbie naszej rodziny misyjnej oraz całej Komisji Przygotowawczej Pierwszej Kapituły Prowincji Polskiej Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Gorące podziękowania pragnę również skierować do naszego Ekonoma Prowincjalnego ks. Pawła Mąkosy SMA za jego długoletnie zaangażowanie w posłudze naszej polskiej jednostki SMA oraz budowę Centrum Misji Afrykańskich. Dziękuję za mądrość, którą wykazaliście gromadząc nas wszystkich razem właśnie tutaj i dając każdemu z nas możliwość współtworzenia wspólnej przyszłości naszej rodziny misyjnej. Dziękuję za cały trud, który włożony był w przygotowania dokumentów, obrad, kwestionariusza oraz wszystkich kwestii praktycznych związanych z przelotami naszych współbraci na kapitułę. Dziękuję ks. Markowi Balawendrowi SMA za przygotowanie domu na obrady naszej kapituły, za gościnność, za troskę o to by w naszym wspólnym domu niczego nikomu nie zabrakło. Dziękuję za to, że potrafiliśmy stworzyć rodzinną atmosferę i odnaleźć się wspólnie bardzo często po długich latach w czasie trwania naszej kapituły. Dziękuję przedstawicielowi Rady Generalnej ks. Rozario SMA za jego obecność i wkład w naszą pierwszą Kapitułę Prowincjalną. Dziękuję również przedstawicielom Rady Misjonarzy Świeckich SMA, którzy mogli uczestniczyć w naszych spotkaniach i wspierać nas w naszych debatach i pracy nad dokumentami. Mam nadzieję, że Wasza obecność na naszym spotkaniu Pierwszej Kapituły Prowincji Polskiej stanie się tradycją.

Jako wspólnota wybraliśmy nowego przełożonego i jego radę, która otrzymała mandat i zadanie wprowadzenia w życie wszystkich postanowień i decyzji Kapituły Prowincjalnej. Przed nami wielkie zadanie wdrożenia tego, co wspólnie podjęliśmy jako wyzwanie na kolejne lata naszego wzrostu i rozwoju.

Chciałbym powiedzieć Wam dzisiaj, że jako nowa rada Prowincji Polskiej SMA podejmiemy wysiłki aby zharmonizować życie naszych wspólnot w Polsce i w miejscach naszej obecności w Afryce. Bierzemy pod wielką uwagę wszystkie wskazówki współbraci co do ich postrzegania naszej obecności w Polsce oraz roli jaką powinny odgrywać nasze wspólnoty w Borzęcinie Dużym oraz Piwnicznej Zdroju, szczególnie na płaszczyźnie gościnności i pomocy jaką współbracia mogą uzyskać przebywając w naszym Domu Prowincjalnym.

Wiele razy podczas naszych obrad wyrażane było pragnienie i troska o jedność naszej misyjnej rodziny. Zapewniam Was, że dołożę wszelkich starań wraz z wybraną Radą Prowincji Polskiej SMA aby te pragnienia stały się rzeczywistością.

Pragniemy również wprowadzić w życie regułę szybszej wymiany personelu na misjach i w Polsce, co pozwoli nam wszystkim łatwiej zaangażować się na krótsze okresy czasu w życie naszych domów w kraju i misji w Afryce.

Naszym pragnieniem jest również większa harmonizacja naszej współpracy pomiędzy księżmi SMA a misjonarzami Świeckimi SMA zaangażowanymi i pragnącymi zaangażować się na miarę ich sił we wspólną misję ewangelizacyjną Kościoła Powszechnego. Stąd tak wiele punktów w naszych tekstach pierwszej kapituły Prowincji Polskiej dotyczy właśnie tego zadania.

Dziękując za obecność i trud pracy przy dokumentach, dziękując za radość ponownego spotkania i wspólnego przeżywania naszej wspólnej misji dla dobra Kościoła powszechnego ogłaszam pierwszą kapitułę PP SMA za zamkniętą.’

Ks. Prowincjałowi i Jego Radzie życzymy wielu błogosławieństw Bożych.

Za: www.sma.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda