Home WiadomościZ kraju Zakończenie procesu diecezjalnego sł.B. m. Magdaleny Mortęskiej OSB

Zakończenie procesu diecezjalnego sł.B. m. Magdaleny Mortęskiej OSB

Redakcja

Kończy się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego służebnicy Bożej m. Magdaleny Mortęskiej reformatorki i fundatorki klasztorów sióstr benedyktynek w Polsce.

Uroczyste zakończenie prac procesowych na etapie diecezjalnym odbędzie się 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ostatniej sesji publicznej wieńczącej proces na tym etapie o godz. 11.00 w kościele Wniebowzięcia NMP w Chełmnie przewodniczył będzie ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz toruński, gdyż diecezja toruńska prowadzi ten proces. Następnie odprawiona zostanie Msza św. o beatyfikację służebnicy Bożej. Eucharystii przewodniczył będzie abp Tadeusz Wojda SAC metropolita gdański, kazanie wygłosi ks. abp Edmund Piszcz, metropolita senior warmiński.

-Uroczystość odbędzie się w Chełmnie, bo tu w byłym klasztorze benedyktynek, który dziś należy do Szarytek, zmarła służebnica Boża. Tutaj również spoczywają jej doczesne szczątki- zaznacza o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD realator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, promotor sprawiedliwości w tym procesie.

Proces, dotyczący stwierdzenia heroiczności cnót m. Magdaleny Mortęskiej, na etapie diecezjalnym, trwał pięć lat. Został zainaugurowany 3 lipca 2016 r. w Lubawie, nieopodal miejscowości, w której sługa Boża przyszła na świat w majątku Mortęgi. Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się w szczególnym roku 1050-lecia Chrztu Polski. 

Matka Mortęska ( 1554 –1631) ksieni chełmińska i reformatorka zakonu benedyktynek w Polsce była kobietą modlitwy i czynu.

-I dziś wzywa nas do wierności Chrystusowi w myśl benedyktyńskiego zawołania ora et labora, módl się i pracuj. Przykład jej życia kieruje nasz wzrok ku Bogu, przypomina o tym, co w życiu jest najważniejsze, że wszyscy powołani jesteśmy do świętości – mówi o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD.

Wstąpiła do klasztoru w wieku 25 lat. Z czasem została mianowana ksienią, czyli najwyższą przełożoną klasztoru sióstr benedyktynek w Chełmnie. Podjęła reformę po trydencką klasztorów benedyktyńskich m.in. w Chełmnie i Toruniu. Zakładała przyklasztorne szkoły dla dziewcząt.

Zmarła w opinii świętości. Jednak przez wiele lat nieznane pozostawało miejsce jej spoczynku. Benedyktynki w Chełmnie, po kasacie klasztoru, ukryły ciało swojej ksieni, które zostało odnalezione dopiero pod koniec XIX wieku. Stało się to możliwe dzięki wizjom, które w śnie miała jedna z sióstr przybyłych do Chełmna.

Postulatorem procesu na szczeblu diecezjalnym jest ks. prał. Sławomir Oder. Jemu zostanie powierzona też misja dostarczenia akt procesowych do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. 

Małgorzata Bochenek

Za: Nasz Dziennik, 7.09.2021

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda