Home WiadomościZe Świata Klaretyni: Przełożony Generalny wybrany na kolejną kadencję

Klaretyni: Przełożony Generalny wybrany na kolejną kadencję

Redakcja

Nemi, Włochy, 30.08.2021

Wspólnota Kapituły Generalnej kontynuuje swoją podróż. Kapitułę można rozumieć na wiele sposobów. Uczestnicy XXVI Kapituły Generalnej naszego Zgromadzenia starali się odkryć, że każda chwila ma swoje znaczenie, od pozornie drugorzędnej po rzekomo główną. Dzisiejszy dzień był wyjątkowy: w kalendarzu zaznaczyła go data wyboru Przełożonego Generalnego.

Podobnie jak w inne dni, około szóstej rano w kaplicy było już kilku klaretynów. Nieco później, kiedy wystawiono Najświętszy Sakrament, liczba obecnych stopniowo wzrastała. O godzinie siódmej rozpoczęła się Msza wotywna o Duchu Świętym. Jak zwykle, biel alb mieszała się z radosną obecnością Delegatów, którzy są braćmi misjonarzami.

Z radością ogłoszono, że po dwóch latach procedur wizowych dwóch studentów z Indii podróżuje dziś na wyznaczone dla nich misje. Do tego doszła radość z tego, że pięciu współbraci z Indii, którzy uczestniczyli w Kapitule online, opuściło obowiązkową kwarantannę w Indiach, dotarło do Europy i po kilkudniowej kwarantannie w Nemi po raz pierwszy dołączyło do zgromadzonej Kapituły.

Podczas Mszy św., której przewodniczył o. Mathew Vattamattam, Przewodniczący Kapituły, Zgromadzenie prosiło w różnych językach o światło Ducha Świętego.

Punktualnie o godzinie dziewiątej Kapituła rozpoczęła pierwszą sesję. Został odczytany tekst Ewangelii według Jana (rozdział 21). Facylitatorzy zachęcali delegatów do otwarcia się na głos Ducha Świętego i do dialogu, który odbywał się w parach.

Po przerwie i półgodzinnej adoracji przed Najświętszym Sakramentem, w sali obrad odczytano stosowne przepisy Konstytucji i Dyrektorium Zgromadzenia odnośnie do wyboru Przełożonego Generalnego. Sekretarz Kapituły zebrał głosy Delegatów. O. Mathew Vattamattam CMF, dotychczasowy Przełożony Generalny od 2015 do 2021, został ponownie wybrany do tej służby po uzyskaniu większości w pierwszym głosowaniu.

Przestrzegając ustalonych procedur, o. Gonzalo Fernández, Wiceprzewodniczący Kapituły, zapytał wybranego Przełożonego Generalnego, czy akceptuje wybór współbraci. Po chwili ciszy o. Mathew odpowiedział tak, nawiązując do hasła Kapituły, mówiącego o zakorzenieniu się w Panu i w otrzymanym charyzmacie oraz o odważnej odpowiedzi. Zgromadzenie przyjęło jego słowa ciepłymi i wdzięcznymi oklaskami, a po oficjalnym ogłoszeniu przyjęcia funkcji Przełożonego Generalnego wszyscy okazali szacunek i wdzięczność o. Mathew, tym razem rezygnując z uścisków z powodu restrykcji przeciwko Covid-19.

Z całego świata napłynęły pełne miłości pozdrowienia i gratulacje. Uroczysta i wzruszająca Inauguracja posługi zgromadziła w kaplicy całą Kapitułę, gdzie o. Mathew wyznał wiarę i poprosił o błogosławieństwo Zgromadzenia.

Po posiłku, w wyraźnie radosnej atmosferze, Delegaci wznowili pracę w sali. Podczas sesji popołudniowej, na prośbę Ojca Generała, omówiono strukturę, jaką powinien mieć Zarząd Zgromadzenia w nadchodzących latach. Tym rozważaniom zostaną poświęcone najbliższe dni.

Uroczyste nieszpory zakończyły intensywny, ale przede wszystkim radosny dzień. Wspólnota Kapituły wraz z tysiącami mężczyzn i kobiet z całego świata woła dziś do Boga: Magnificat!

Zarząd Generalny Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów na sześciolecie 2021 – 2027 – ZOBACZ TUTAJ

Za: www.klaretyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda