Home WiadomościZ kraju Zakończenie XXV Finałów Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży

Zakończenie XXV Finałów Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży

Redakcja

20 lipca 2013 r., zakończyła się Jubileuszowa Parafiada: przez tydzień trwało wielkie święto dzieci i młodzieży, święto sportu, kultury i wiary, w którym udział wzięło blisko 1500 osób.

Część uczestników Finałów rozjechała się już do swoich domów, ale niektórzy, zwłaszcza pochodzący ze środowisk polonijnych, kontynuuje swoją wakacyjną przygodę na Obozach Parafiadowych w całym kraju. Finałem tegorocznej Parafiady była uroczysta gala zakończenia. Zaproszenie Goście wręczyli puchary, dyplomy i statuetki w wybranych dyscyplinach oraz konkursach. Można było podziwiać również występy kilku zespołów i solistów. Jednak najwięcej emocji wzbudziło ogłoszenie wyników klasyfikacji generalnej. Taka klasyfikacja prowadzona jest w każdym z trzech filarów: stadion, teatr, świątynia. Nagroda dla najwszechstronniejszej reprezentacji wędruje do zespołu, który zdobył najwięcej punktów w każdym z filarów. Najwszechstronniejszą reprezentacją z Polski został Parafialny Klub Sportowy “Tęcza” Kosztowo. On też otrzymał nagrodę Fair Play za zachowanie prawdziwego ducha sportu w czasie ostatnich Parafiad. Najwszechstronniejszą reprezentacją zagraniczną okazała się reprezentacja Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dolinie na Ukrainie. Drugim akcentem zakończenia tegorocznej Parafiady była uroczysta Msza św. odprawiona w Świątyni Bożej Opatrzności. Na to miejsce wszyscy uczestnicy przeszli w barwnym pochodzie, ubrani w kolorowe koszulki parafiadowe, z flagą Jubileuszowej Parafiady na przedzie. Msza św. została odprawiona w dolnej części świątyni, w Panteonie Wielkich Polaków, przy grobie śp. o. Józefa Jońca. Przewodniczył jej Jego rodak, o. Józef Matras, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. W tym roku na Parafiadzie odnotowano 1610 startów. W czasie dekoracji wręczono 277 medali i wiele pucharów. Największą popularnością cieszyły się: bieg na 60 i 100 m, badminton, tenis stołowy i warcaby. Rekord popularności padł w czasie konkursu zagadek logicznych i łamigłówek – prawie 200 osób, pobity nieco później na konkursie plastycznym – ok. 250 uczestników. W nawiązaniu do symbolu roku wiary młodzież budowała łódź, która otrzymała imię Pewniak, zszywała żagiel wciągnięty w końcu na maszt w kształcie krzyża. Rozegrano turniej piłki nożnej z udziałem Opiekunów, Organizatorów i z drużyną Księży. Zwyciężyli Opiekunowie, Księża zajęli zaszczytne trzecie miejsce, a Organizatorzy przedostatnie. Z ust o. Tomasza Olczaka SP, Prezesa Stowarzyszenia Parafiada padło zaproszenie za rok na Międzynarodową 26. Parafiadę Dzieci i Młodzieży.

Na stronie www.parafiada.pl można odsłuchać Kronikę Parafiady z Radia Plus, przejrzeć Fotorelację, przeczytać Parafiadka XX5, a także sprawdzić doniesienia medialne, w tym TV o Paradiadzie w zakładce “Media o nas”.

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda