Home WiadomościZ kraju Zakonnicy o celibacie. Komu jest potrzebny celibat w Kościele?

Zakonnicy o celibacie. Komu jest potrzebny celibat w Kościele?

Redakcja

Czy celibat w Kościele jest potrzebny? Komu jest potrzebny? Na ten temat wypowiedzieli się o. Franciszek Chodkowski i o. Leonard Bielecki – franciszkanie, którzy prowadzą kanał “Bez sloganu”.

– Zastanawiałem się, jak by to było administracyjnie rozwiązane, gdyby zniesiono celibat. Bo o tym zniesieniu mówimy w kontekście zakładania rodziny, posiadania drugiej połówki. Jak by to było wprowadzone: kwestia dziedziczenia, opieki nad dziećmi, nad wdową, przeprowadzki, zmiana miejsca zamieszkania, zmiana szkół – mówi o. Bielecki

– A jeśli parafia jest kiepskim miejscem jest dla rozwoju dziecka, a sąsiednia byłaby lepsza, czy nie byłoby presji ze strony rodziny i pytań, co zrobić, żeby się dostać na lepszą parafię? – dodaje o. Chodkowski.

Czy Pismo Święte mówi o celibacie?

Jak zauważa o. Bielecki, niektórzy pytają, czy w Piśmie Świętym jest jakiś ślad celibatu. – Jezus żył w celibacie, to chyba jest wystarczający ślad – wyjaśnia franciszkanin. Jezus mówi także o ludziach, “którzy są bezżenni ze względu na królestwo niebieskie”. Franciszkanie podczas rozmowy przypomnieli też, że możliwość zawierania małżeństw mają księża w Kościele greckokatolickim.

Kto najczęściej postuluje zniesienie celibatu? Według franciszkanów najwięcej postulatów za zniesieniem celibatu wnoszą osoby, które w celibacie nie żyją.

Nie chodzi o to, żeby ksiądz zobaczył, jak to jest mieć żonę

– Głównym argumentem jest czasem: niech by ksiądz zobaczył, jak to jest mieć rodzinę. Ja uważam, że głównym argumentem powinna być możliwość realizowania przez meżczyznę prawa do wejścia w związek, do założenia rodziny. A nie: “gdyby księża mieli żony, to by wiedzieli, jak to jest” – mówi o. Bielecki.

Co franciszkanie sądzą na temat zniesienia obowiązku celibatu? Jak zmieniłoby to ich życie? Posłuchaj całego nagrania:

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda