Home WiadomościZ kraju Zakony bronią TV Trwam

Zakony bronią TV Trwam

Redakcja

Przedstawiciele zakonów oraz członkowie instytutów świeckich uczestniczący w ogólnopolskim Sympozjum IV Konferencji Życia Konsekrowanego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia stanęli w obronie Tv Trwam. W spotkaniu uczestniczy ponad 300 osób, przedstawiciele zakonów oraz członkowie instytutów świeckich.

Uczestnicy spotkania, któremu towarzyszy hasło:  „Doświadczenie wiary osób konsekrowanych a nowa ewangelizacja” – wystosowali protest do KRRiT w  obronie katolickiej telewizji.

– Jest to kolejny protest wpisujący się w prawie 2,5-milionową liczbę głosów sprzeciwu. Czujemy się spychani na margines i czujemy, jakby głos Kościoła Katolickiego nic w mediach nie znaczył. Protest ten został podpisany podczas sympozjum. Zdajemy sobie sprawę, że Pana Boga trzeba głosić. Spychanie wiary do sfery prywatności jest błędem i jest także niewiernością wobec Ewangelii. Kto spotkał Jezusa i wie czym jest życie wiarą, po prostu o tym mówi i świadczy. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy być nachalni, bo przecież wiarę można przyjąć tylko w wolności – powiedział o. Janusz Sok, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

W złożonym przez wyższych przełożonych osób konsekrowanych w Polsce piśmie; czytamy m.in, że „niezrozumiała polityka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która swój szczególny wyraz znalazła w nieudzieleniu Tv Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie, zdradza niedemokratyczne standardy funkcjonowania państwowej instytucji, mającej z założenia stać na straży podstawowych wartości nowoczesnego społeczeństwa, jak wolność słowa, demokracja, prawda, troska o godność i wolność człowieka”.

W złożonym proteście autorzy podkreślają również, że walka z katolicką stacją jest swoistym „kneblowaniem ust” katolikom.

– „Wykluczenie Tv Trwam z grona nadawców, mających dostęp do multipleksu cyfrowego, jest swoistym „kneblowaniem ust” katolikom i spycha nasze państwo szczycące się zdobyczami wolności i demokracji, do grona państw, w których nagminnie łamie się prawa człowieka, szczególnie zaś prawo do wolności słowa” – czytamy w proteście.

W imieniu wyższych przełożonych osób konsekrowanych w Polsce pod protestem podpisali się m.in: ks. Tomasz Sielicki SChr – przewodniczący KWPZM; M. Weronika Sowulewska, przewodnicząca KPŻKK; M. Leticja Niemczura CSSJ, przewodnicząca KWPŻZZ; P. Teresa Stawarz, przewodnicząca KKIŚ.

O. Jan Szewek, franciszkanin zwraca uwagę na niepowtarzalność Tv Trwam wśród mediów.

-To co daje Tv Trwam i Radio Maryja w wielu innych stacjach telewizyjnych jest niedostępne. Choćby relacjonowanie ważnych wydarzeń z życia Kościoła powszechnego. (…) na próżno szukać w innych stacjach telewizyjnych, choćby relacji z wizyt Ojca św. Benedykta XVI, które są bardzo ważne dla całego Kościoła Katolickiego.   

Katolicy powinni mieć swoją telewizję, nie każdego stać na odbiór telewizji drogą satelitarną – dodaje o. Jan Szewek.

– Ludzie wierzący często nie maja swojego medium. Brakuje tego łatwego dostępu, dlatego że musimy rozumieć to, że nie każdy ma dostęp do telewizji kablowej, nie każdego też stać na telewizję satelitarną. Obecność Tv Trwam na multipleksie, umożliwiłaby każdej osobie odbieranie telewizji katolickiej z anteny pokojowej – mówił o. Jan Szewek.

Sprawa Tv Trwam to także jeden z tematów podjętych podczas sympozjum.

Podczas IV już Konferencji Życia Konsekrowanego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia udział wzięli  wybitni prelegenci, z przełożonymi zakonnymi, a także księża biskupi, odpowiedzialni za zakony w Konferencji Episkopatu Polski.

W pierwszym dniu sympozjum, swój wykład na temat, „Kierunki nowej ewangelizacji (na podstawie wskazań Synodu ds. nowej ewangelizacji)” wygłosił ks. bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP. Hierarcha w swoim wystąpieniu, odniósł się do definicji nowej ewangelizacji, podkreślając jej ważne miejsce w działalności Kościoła.

Dziś  swój wykład, na temat „Instytuty życia konsekrowanego i znaki czasu – nowe wyzwania w aktualnym kontekście Kościoła w Polsce” wygłosił ks. abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski.

W sympozjum udział wziął także o. Dariusz Drążek CSsR, wykładowca WSKSiM, który wygłosił swój wykład o zaangażowaniu Radia Maryja i Tv Trwam w głoszeniu nowej ewangelizacji w świecie.

SŁUCHAJ WYPOWIEDZI O. JANA SZEWKA – TUTAJ 

Za: www.radiomaryja.pl


PEŁNY TEKST PROTESTU


Kraków, dnia 16 listopada 2012 r.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
ul. Sobieskiego 101
00-763 Warszawa,

 

PROTEST

Przełożeni wyżsi reprezentujący żeńskie i męskie instytuty życia konsekrowanego w Polsce, do których przynależy ok. 40 tys. członków, zgromadzeni w dniach 13-16 listopada 2012 roku w Krakowie na konferencji „Doświadczenie wiary osób konsekrowanych a nowa ewangelizacja”, wyrażają swój zdecydowany sprzeciw wobec jawnej dyskryminacji mediów katolickich w Polsce. Niezrozumiała polityka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która swój szczególny wyraz znalazła w nieudzieleniu TV TRWAM miejsca na cyfrowym multipleksie, zdradza niedemokratyczne standardy funkcjonowania państwowej instytucji, mającej z założenia stać na straży podstawowych wartości nowoczesnego społeczeństwa, jak wolność słowa, demokracja, prawda, troska o godność i wolność człowieka. Obecne rozstrzygnięcia KRRiT naruszają tzw. ład medialny ponieważ wykluczają większość polskiego społeczeństwa, deklarującego wiarę w Boga i przynależność do Kościoła Katolickiego, od dostępu do treści, których na próżno szukać w innych stacjach telewizyjnych. Wykluczenie TV TRWAM z grona nadawców mających dostęp do multipleksu cyfrowego, jest swoistym „kneblowaniem ust” katolikom i spycha nasze państwo szczycące się zdobyczami wolności i demokracji, do grona państw, w których nagminnie łamie się prawa człowieka, szczególnie zaś prawo do wolności słowa; tym bardziej, że głos społeczny w postaci ponad 2,3 mln głosów sprzeciwu przekazanych do KRRiT, zdaje się być zupełnie ignorowany.

W imieniu wyższych przełożonych osób konsekrowanych w Polsce:

ks. Tomasz Sielicki SChr – Przewodniczący KWPZM
M. Leticja Niemczura CSSJ – Przewodnicząca KWPŻZZ
M. Weronika Sowulewska -Przewodnicząca KPŻKK
P. Teresa Stawarz – Przewodnicząca KKIŚ

Do wiadomości:
Fundacja Lux Veritatis w Warszawie oddział w Toruniu
ul. Św. Józefa 23/35
87-100 Toruń

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda