Home WiadomościZ kraju Zakopane: spotkanie franciszkańskich formatorów

Zakopane: spotkanie franciszkańskich formatorów

Redakcja

Od 10 do 12 lutego w Zakopanem odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie franciszkańskich wychowawców Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię w Polsce.

 

 

W spotkaniu wzięli udział: duszpasterz powołań i mistrz Postulatu z Ukrainy – fr. Stanisław Nuckowski, rektor naszego WSD fr. Andrzej Zając, wicerektor fr. Mariusz Kozioł, wychowawca i ekonom seminarium – fr. Tomasz Czajka, mistrz Nowicjatu fr. Paweł Gogola, mistrz Postulatu fr. Bartosz Pawłowski, fr. Piotr Dąbek i fr. Marcin Drąg – animatorzy powołań oraz fr. Piotr Stanisławczyk – wikariusz prowincji i prowincjalny prefekt studiów.

 

W czasie spotkania podzieliliśmy się informacjami dotyczącymi sytuacji na różnych poziomach formacji. Obecnie na postulacie na Ukrainie jest 2 postulantów (jeden z Ukrainy i jeden z Uzbekistanu); w Polsce z 8 przyjętych postulantów pozostało 5 (w tej grupie jest jeden z prowincji czeskiej). W nowicjacie jest 3 braci (wśród nich jeden z prowincji czeskiej). W WSD formowanych jest 31 zakonników (w tym jeden odbywa formację junioracką).

 

Wspólnota WSD na koniec roku akademickiego zmniejszy się, gdyż sześciu braci zakończy ostatni rok studiów. Rozważaliśmy kwestie związane z duszpasterstwem powołań w naszej prowincji. Wielu młodych ludzi zgłasza chęć wstąpienia do zakonu, niestety większość z nich nie podtrzymuje podjętej decyzji (brak stałości). Sporo kandydatów nie może być przyjęta z powodu zdiagnozowanych zaburzeń i chorób psychicznych.

 

Duszpasterze powołań rozpoczęli pracę związaną z duszpasterstwem powołań w stosunku do młodzieży, która działa w grupach przy naszych klasztorach i pragnie rozeznać swoje powołanie. W tym celu przygotowują ciekawe spotkania o charakterze modlitewnym i warsztatowym. Zachęcają wszystkich duszpasterzy do wzajemnej współpracy.

 

W prowincji Jest już kilka duszpasterstw, których duszpasterze organizują wyjazdy młodzieży na tego rodzaju spotkania. To daje nadzieję, że w przyszłości będzie więcej ‘powołanych’ do naszego Zakonu z kręgu naszych franciszkańskich duszpasterstw.

 

W trakcie spotkania był czas na modlitwę w intencji braci, którym towarzyszymy w rozeznawaniu powołania i w formacji oraz na wspólny wypoczynek. Wnioski, refleksje i spostrzeżenia po spotkaniu przekazaliśmy ministrowi prowincjalnemu.

fr. Piotr Stanisławczyk OFMConv

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda