Home WiadomościZ kraju ZAPOWIEDŹ: Franciszkanie w Radziejowie – zaproszenie na koronację

ZAPOWIEDŹ: Franciszkanie w Radziejowie – zaproszenie na koronację

Redakcja

16 sierpnia 2015 r. o godz. 12.30 zostanie ukoronowany łaskami słynący obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Radziejowie. Aktu koronacji dokona Ks. Bp Wiesław Mering, Ordynariusz włocławski. Już dziś na tę ceremonię serdecznie zapraszają OO. Franciszkanie z konwentu w Radziejowie na Kujawach. Jest wiele powodów, abyśmy 16 sierpnia br. udali się z pielgrzymką do Radziejowa. Nie chcemy ich tutaj wymieniać. Ważne jest bowiem to, że mamy niepowtarzalną okazję, by przez swoją obecność oddać Maryi akt naszej największej czci.

Warto wspomnieć, że już wcześniej, bo 14 września 2014 r. kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Radziejowie został ustanowiony Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uroczystej Eucharystii przewodniczył wówczas i homilię wygłosił ks. biskup Wiesław Mering, ordynariusz włocławski, Mszę Świętą koncelebrowali o. Prowincjał Wiesław Pyzio, duchowni franciszkańscy z prowincji warszawskiej oraz kapłani diecezji włocławskiej. Przy nadzwyczaj tłumnie zgromadzonej rzeszy wiernych, dziekan dekanatu radziejowskiego, ks. Stanisław Łosiakowski odczytał dekret w sprawie ustanowienia sanktuarium. Pod koniec uroczystości, o. Prowincjał wygłosił akt zawierzenia Matce Bożej Nieustającej Pomocy parafii radziejowskiej, prowincji warszawskiej i diecezji włocławskiej. W imieniu wspólnoty zakonnej, parafian i sympatyków kościoła, wyrazy wdzięczności za akt ustanowienia sanktuarium złożył gwardian, a zarazem proboszcz parafii i kustosz sanktuarium, o. Mariusz Kapczyński.

Najstarszym świadectwem łask otrzymywanych za wstawiennictwem obrazu Maryi są słowa ojca Alojzego Karwackiego, spisane podczas wizytacji prowincjalnej w 1905 r. Jak zauważył o. Karwacki, tuż po sprowadzeniu Wizerunku w radziejowskiej świątyni ojców franciszkanów nastąpił szczególnie silny rozwój kultu maryjnego. Potwierdzały to liczne wota, wspominane w 1927 r. na łamach Przewodnika Katolickiego przez ks. Jana Wieczorka, diecezjalnego administratora kościoła.

Liczne świadectwa przekazywane ustnie oraz zawarte w księgach próśb i podziękowań stanowią dowody cudów przypisywanych wstawiennictwu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dominują tu opisy nadzwyczajnych uzdrowień, pojednania małżeństw, powrotów do wiary zerwania z nałogami, wyjścia z depresji, ochrony przed wypadkami, a także podziękowania za poczęcie dziecka, ocalenie dziecka poczętego, otrzymanie pracy czy zdanie egzaminów.

Małgorzata Iglewska

Zobacz też na: www.franciszkanie-radziejow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda