Zapraszamy na Lednicę – 3 czerwca 2017 r.

Zbliża się czas wielkiego spotkania młodych na Polach Lednickich. Spotkanie odbędzie się 3 czerwca pod hasłem: „Idź i kochaj”.

XXI Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 to świętowanie trzech jubileuszy: 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140-lecia Objawień Maryi w Gietrzwałdzie i 100-lecia Objawień Matki Bożej w Fatimie.

Jak przypominają organizatorzy, Lednica to bogactwo symboli i treści:

– Podczas tegorocznego spotkania przypomnimy młodym, jaką rolę odegrała i odgrywa Maryja nie tylko w ich życiu, ale i w życiu naszego narodu. Przybliżymy postać biblijną Zacheusza, który podpowiada nam, że do osiągnięcia szczęścia ważna jest odwaga i podjęcie ryzyka, żeby zrobić krok w kierunku Boga i drugiego człowieka. Tegoroczne Spotkanie to też dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży. Słowami ‚Idź i kochaj’ mówimy za papieżem Franciszkiem, by wstać z kanapy i zaryzykować.

– Dzięki prostym gestom i przedmiotom, możemy lepiej zrozumieć treści naszej wiary. Dziś ważne jest nie tylko to, co się słyszy i widzi, ale również to, co można trzymać w dłoniach. Na LEDNICY zmieniamy znaczenie przysłowiowego ‚gadżetu’ na ‚symbol’ i ‚znak’. W tym roku każdy uczestnik otrzyma trzy symbole: różaniec, puzzle i świecę.

– Dlaczego różańce w tym roku? Ten rok jest szczególny, bo to 300. rocznica Koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 140. Rocznica Objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i 100. Objawień Matki Bożej Fatimskiej. We wszystkich objawieniach Matka Boża nawoływała do odmawiania modlitwy różańcowej: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec”.

*

We wtorek, 23 maja przybyli na Jasną Górę przedstawiciele Wspólnoty Lednickiej na czele z o. Wojciechem Prusem, duszpasterzem Wspólnoty LEDNICA 2000, który o godz. 21.00 poprowadził Apel Jasnogórski przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej. Raz w miesiącu członkowie Wspólnoty Lednica 2000 przyjeżdżali do sanktuarium jasnogórskiego na Apel Jasnogórski, przygotowując się do Spotkania Młodych na Polach Lednickich.

„Wierzymy, że 3 czerwca w Duchu Świętym to Ty, Maryjo, poprowadzisz naszą modlitwę, od zawsze jesteś przecież z Kościołem, gdy w Wieczerniku Zesłania Ducha Świętego oczekuje nowego Pocieszyciela, a na Lednicy w tym roku spotykamy się w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Przez wiarę rozpoznajemy, że od początku przygotowań towarzyszysz nam w drodze do tego dnia. Nasze hasło: ‘Idź i kochaj’ zrodziło się przecież z kontemplacji Ewangelii Nawiedzenia. Wierzymy, że 3 czerwca nawiedzisz Maryjo, Lednickie Pola, i jak Elżbietę wyprowadzisz z ukrycia każdego młodego człowieka, żeby pomóc mu rozumieć i układać tajemnice swojego życia, powtórzysz za papieżem Franciszkiem słowa z Mszy posłania Światowych Dni Młodzieży: Ty jesteś Zacheuszem! Jest w tobie ogromna tęsknota za miłością. Wyruszyłeś w drogę, bo wewnętrzny głos twojego serca podpowiada, że prawdziwą miłość można odkryć jedynie w spotkaniu z Jezusem” – powiedział podczas Apelu o. Wojciech Prus.

„Bardzo pragniemy, żeby młodzi ludzie, dzięki spotkaniu na Lednicy, dzięki spotkaniu z Chrystusem i wybraniu Go na swojego Pana, jak Zacheusz wyruszyli w drogę i cali byli: ‘Idź i kochaj’. Wszyscy jednak wiemy, że droga do innych nie jest łatwa, tak często spada na nas pokusa zniechęcenia, dlatego każdemu z uczestników lednickiego spotkania wręczymy najlepszego towarzysza drogi: różaniec. Jest to różaniec od Mamy, Twój podarunek Maryjo (…) Młodym ludziom chcemy też podarować drugi symbol tegorocznego spotkania: lednickie puzzle. Opowiadają one o tym, że dla Jezusa każdy element naszego życia jest drogocenny. Dzięki Jego miłosierdziu, nawet grzech staje się drogocenną perłą” – zaznaczył o. Prus

„I jak zawsze u Ciebie, Matko, uwielbiamy Ducha Świętego w o. Janie Górze, założycielu Lednicy. Przygotowując spotkanie: ‘Idź i kochaj’ odnaleźliśmy jego tekst zatytułowany: List do generała Zakonu Paulinów. Jest to podziękowanie za dar od wspólnoty jasnogórskiej, kopię Twojego Cudownego Wizerunku, która jest z nami na Lednicy” – powiedział o. Wojciech Prus i podkreślił, że list ten pokazuje, jak ważna w życiu o. Jana była więź z Matką Bożą.

„Możemy powiedzieć, iż u początków Lednicy, jesteś Ty, Maryjo” – podsumował kaznodzieja.

*

Swoją obecność na polach lednickich 3 czerwca zapowiedzieli m.in. paulini z Jasnej Góry i Wągrowca. „W roku maryjnym, roku 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pragniemy przypomnieć, jaką rolę odgrywa Maryja w życiu każdego z nas oraz w historii naszego narodu. Znakiem obecności Maryi na Polach Lednickich będzie pusta rama – nawiązująca do peregrynacji ramy obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, po tym, jak władze komunistyczne aresztowały obraz w trakcie nawiedzania parafii” – wyjaśnił o. Michał Legan z Zakonu Paulinów.

*

Pola Lednickie zostaną otwarte 3 czerwca już o godz. 8.00 rano, a oficjalne rozpoczęcie spotkania nastąpi o godz. 17.00. Pierwsza część programu będzie poświęcona roli Maryi w życiu człowieka i narodu. W tej części ojcowie paulini opowiedzą młodym o tym, jak obraz Matki Boskiej Częstochowskiej został aresztowany w czasach komunistycznych i dlaczego kard. Stefan Wyszyński zdecydował, że w dalszą trasę pielgrzymki po Polsce wyruszy pusta rama. Wieczorem, o godz. 20.00 rozpocznie się Msza św., a po niej młodzi wysłuchają przemówienia papieża Franciszka. Spotkanie na Lednicy zakończy adoracja Najświętszego Sakramentu, wybór Chrystusa na Pana i Zbawiciela oraz przejście przez Bramę III Tysiąclecia, które rozpocznie się o północy.

Program

8.00 – otwarcie Pól Lednickich
12.00 – Anioł Pański, Konferencja
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
17.00 – Oficjalne rozpoczęcie spotkania:
Maryja wyprowadza nas z ukrycia – Powstań i wyrusz w drogę
Ty jesteś Zacheuszem – Zrób pierwszy krok
20.00 – Msza Święta
Przemówienie Papieża Franciszka
Adoracja Najświętszego Sakramentu
Wybór Chrystusa
24.00 – Przejście przez Bramę III Tysiąclecia

Wśród wielu zaproszonych gości na Spotkaniu pojawią się m.in.:
– abp Wojciech Polak, Prymas Polski
– abp Stanisław Gądecki – celebrans Mszy Świętej
– bp Grzegorz Ryś – kazanie
– o. Paweł Kozacki, prowincjał Zakonu Dominikanów w Polsce

Organizatorzy spotkania informują, że są w stanie przyjąć ok. 100 tys. osób, a nad przebiegiem uroczystości czuwać będzie ok. 3 tys. wolontariuszy.

LEDNICA 2000 to największe w Polsce coroczne spotkanie katolickiej młodzieży. To dzieło o. Jana Góry i św. Jana Pawła II. Aby wziąć w nim udział, należy się zgłosić na stronie internetowej www.lednica2000.pl

„Kochani, nie może Was i Waszych bliskich zabraknąć na XXI Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000. Prosimy przekażcie zaproszenie dalej, weźcie ze sobą rodzeństwo, przyjaciół, znajomych. W ten sposób będziecie już teraz stawali się: ‘Idź i kochaj’” – pisze w liście do wszystkich o. Wojciech Prus, duszpasterz Wspólnoty LEDNICA 2000.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: www.jasnagora.pl.