Home WiadomościZ kraju Zaproszenie – Kraków: sesja o idealnej muzyce liturgicznej

Zaproszenie – Kraków: sesja o idealnej muzyce liturgicznej

Redakcja

deon.plW dniach 19-20 czerwca w Krakowie odbędzie się sesja popularnonaukowa pt. „Idealna muzyka liturgiczna?”. Organizatorem wydarzenia, które jednocześnie przedstawi teorię i zaprezentuje właściwe wzorce muzyki liturgicznej, jest Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

– Zorganizowaliśmy tę sesję, ponieważ chcemy zainteresować wszystkich pasjonatów muzyki liturgicznej tym, czym ona być powinna. Nie będą to tylko wykłady i dyskusje, ale również praktyczne prezentacje – tak, że omawiany repertuar będzie mógł być usłyszany i poddany krytyce – powiedział o celu wydarzenia o. Tomasz Grabowski OP, prezes fundacji. Podkreślił, że prowadzona dyskusja obejmie zarówno muzykę historyczną, jak i współczesną twórczość kościelną.

W trakcie sesji wystąpią: zespół wokalny Jerycho, Schola Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, Floripari – Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu, Collegium Palestrinae oraz chór kameralny Lege Artis. Gośćmi forum będą znawcy śpiewu liturgicznego m.in. Marcin Bornus-Szczyciński, Bartosz Izbicki, Rafał Maciejewski, Błażej Matusiak OP, Susi Ferfoglia, Sławomir Witkowski, Henryk Krawczyk czy Paweł Bębenek.

Wśród tematów przewidzianych wykładów znalazły się: „Polonizacja chorału gregoriańskiego”, „Jak pogodzić pracę organisty i śpiew ludu?”, „Komu wolno tworzyć muzykę liturgiczną?” czy „Analiza krytyczna repertuaru i wykonań chóru Kaplicy Sykstyńskiej”.

Jak zaznaczył o. Grabowski uczestnicy będą szukać odpowiedzi na trzy główne pytania: co zrobić by chorał gregoriański stał się na powrót pierwszym śpiewem Kościoła, jak włączyć muzykę wielkich mistrzów w liturgię i kto powinien być odpowiedzialny za tworzenie muzyki liturgicznej. – Sesja nie jest skierowana do specjalistów, ale do wszystkich, którym na sercu leży piękno liturgii – dodał.

Udział w sesji jest bezpłatny. Miejscem wydarzenia będzie krakowski klasztor dominikanów przy ul. Stolarskiej 12. Szczegółowe informacje o programie sesji dostępne są na stronie www.liturgia.dominikanie.pl

KAI/mg

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda