Home WiadomościZe Świata Z wizytą u ks. Bosko – program wizyty Papieża w Turynie

Z wizytą u ks. Bosko – program wizyty Papieża w Turynie

Redakcja

FranciszekPełna różnych wydarzeń zapowiada się najbliższa wizyta Papieża Franciszka w Turynie (21-22 czerwca). Złożą się nań spotkania z praktycznie wszystkimi przedstawicielami środowisk społecznych miasta: światem pracy, ludźmi młodymi, zakonnikami, więźniami, imigrantami, chrześcijanami innych wyznań…, pomijając rzecz jasna dwa szczególne momenty, które stanowią główny powód tej wizyty: oddanie czci Całunowi i złożenie hołdu Księdzu Bosko w roku obchodów Dwusetlecia jego urodzin.

Gdy chodzi o Rodzinę Salezjańską, najbardziej znaczącym momentem tej papieskiej wizyty będzie spotkanie z nim w Bazylice Maryi Wspomożycielki, przewidziane wczesnym popołudniem w niedzielę 21 czerwca. Po wizycie w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Ojciec Święty przybędzie do Bazyliki o godz. 15.00 i uda się przed ołtarz Księdza Bosko na chwilę osobistej modlitwy.

Po pieśni, którą wykonają zgromadzeni w świątyni wierni, zostanie odmówiona modlitwa do Jezusa Eucharystycznego, po której tenor odśpiewa “Ave Maria”. Następnie Przełożony Generalny i X Następca Księdza Bosko – ks. Ángel Fernández Artime oficjalnie powita Papieża i wręczy mu okolicznościowy dar.

Potem Ojciec Święty wygłosi przemówienie, które zakończy błogosławieństwem Maryi Wspomożycielki. Przy wejściu do Bazyliki Papież pozdrowi młodych animatorów z oratoriów salezjańskich i diecezjalnych, reprezentujących Forum Oratoriów Włoskich, oraz licznych wolontariuszy, współpracowników, członków Rodziny Salezjańskiej i przyjaciół Księdza Bosko. Spotkanie zakończy się ok. godz. 16.00 (czasu włoskiego).

Jednakże cały program wizyty będzie bardzo ściśle związany ze światem salezjańskim, bo nie mogło być inaczej w Turynie i w obecnym roku obchodów Dwusetlecia. Również w niedzielę, 21 czerwca, papież spożyje obiad z osadzonymi z więzienia dla nieletnich “Ferrante Aporti”, którego kapelanami, od momentu jego otwarcia w 1845 roku, byli prawie zawsze salezjanie; obecnie jest nim również salezjanin – ks. Domenico Ricca.

A po południu, po wizycie w Bazylice Maryi Wspomożycielki i po zatrzymaniu się w kościele w Cottolengo, papież uda się na Piazza Vittorio, gdzie spotka się z dziećmi i młodzieżą, uczestnikami “Happeningu oratoriów i młodzieży”, zorganizowanego wspólnie przez diecezjalne i salezjańskie Duszpasterstwo Młodzieży. Mowa tu o “mini ŚDM”, mających towarzyszyć młodym w odkrywaniu jednej z charakterystycznych cech charyzmatu salezjańskiego – pasji wychowawczej, odbywających się w połączeniu z wizytą papieską (19-21 czerwca).

ANS – Turyn

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda