Home WiadomościZ kraju Redemptoryści – Gliwice: Biskup zaprasza na ustanowienie sanktuarium MB Nieustającej Pomocy

Redemptoryści – Gliwice: Biskup zaprasza na ustanowienie sanktuarium MB Nieustającej Pomocy

Redakcja

reemptor.plBiskup gliwicki Jan Kopiec wystosował specjalną odezwę do duszpasterzy i wiernych swej diecezji, w której zaprasza na uroczystość ustanowienia nowego sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach. Kościół redemptorystów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Daszyńskiego, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, z dniem 27 czerwca 2015 r. stanie się sanktuarium diecezjalnym. Redemptorystom, opiekunom świętego miejsca, ks. biskup z zaufaniem powierzył troskę o rozwijanie gorliwego ducha modlitwy i rytmu pielgrzymkowego w tym kościele.

Bedzie to już trzecie sanktuarium o zasięgu diecezjalnym, które przyczyniać się będzie do wzrostu kultu maryjnego w diecezji gliwickiej. Uroczystość ustanowienia nowego sanktuarium będzie zarazem inauguracją w Polsce Roku Jubileuszowego Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ogłoszonego przez Przełożonego Generalnego Redemptorystów z okazji 150-lecia powierzenia Zgromadzeniu cudownej ikony, która jest czczona w Rzymie.

Oto pełny tekst odezwy:

ODEZWA BISKUPA GLIWICKIEGO
W ZWIĄZKU Z USTANOWIENIEM KOŚCIOŁA REDEMPTORYSTÓW
W GLIWICACH SANKTUARIUM DIECEZJALNYM

Drodzy Współbracia w kapłańskiej służbie,
Umiłowani Diecezjanie!

Pragnę podzielić się radosnym faktem ustanowienia kościoła pw. Podwyższenia Krzyża św. w Gliwicach z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy – jako sanktuarium diecezjalnego z dniem 27 czerwca br. Mając przed oczyma uroczystą koronację tego obrazu przed rokiem, dokonaną przez kard. Stanisława Dziwisza, oraz ciesząc się żywotnym ruchem o charakterze pielgrzymkowym do tego kościoła i trwaniem w nim rozmodlonych rzesz wiernych, nade wszystko zaś – wychodząc naprzeciw życzeniu Polskiej Prowincji Redemptorystów – postanowiłem ustanowić to święte miejsce sanktuarium diecezjalnym. Duszpasterzom tej parafii i opiekunom tego świętego miejsca, zasłużonym Redemptorystom, z zaufaniem powierzam troskę o gorliwego ducha modlitwy i rytmu pielgrzymkowego w tym kościele. Postanawiam też, że stróżem tego sanktuarium będzie zawsze każdorazowy proboszcz tej parafii, ogarniający potrzeby duchowe wszystkich przybywających i modlących się na tym miejscu.

Jest to już trzecie sanktuarium o zasięgu diecezjalnym – i podobnie jak dwa poprzednie: Lubecko i Rudy – przyczyniać się będzie do wzrostu kultu maryjnego w naszej diecezji. Potrzebujemy ustawicznego wsparcia Matki naszego Pana, by prowadzić życie godne Jej Syna Jezusa Chrystusa. Z tych szczególnych miejsc naszej diecezji płynie nieustannie wdzięczna modlitwa do Maryi, ale równocześnie jesteśmy wspierani rozdawanymi hojnie łaskami na życie prawdziwie chrześcijańskie. Niech to kolejne sanktuarium diecezjalne tętni rytmem odwiedzin czcicieli Matki Najświętszej. Niech z tego miejsca kieruje się gorliwa modlitwa do tronu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wypraszająca nam radość wiary i serdecznego trwania na tej wypróbowanej drodze.

Uroczyste ogłoszenie nowego sanktuarium diecezjalnego, na które wszystkich bardzo serdecznie zapraszam, będzie miało miejsce w sobotę, 27 czerwca br., w dzień, kiedy Kościół czci Maryję w tajemnicy jej Nieustającej Pomocy. Uroczysta Msza św. będzie odprawiona o godz. 11.00. Mszę św. poprzedzi nabożeństwo różańcowe o godz. 10.15. Uroczystość będzie transmitowana przez Telewizję TRWAM i Radio Maryja.

Pragnę nadmienić, że uroczystość ustanowienia nowego sanktuarium diecezjalnego pięknie wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego 150. rocznicy powierzenia Zgromadzeniu Redemptorystów łaskami słynącej ikony przez papieża Piusa IX. Rok Jubileuszowy przeżywany jako oddanie Bogu chwały za wszelkie dobro duchowe, które stało się udziałem czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy, rozpocznie się właśnie 27 czerwca 2015 roku.

Bliższe informacje dotyczące zbliżającej się uroczystości zostaną przesłane do każdej parafii naszej diecezji oraz umieszczone na stronie internetowej Kurii Diecezjalnej.

Gliwice, 11 czerwca 2015 r.

+ Jan Kopiec
Biskup Gliwicki

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda