Home WiadomościZ kraju ZAPROSZENIE: Stan doskonałości? Św. Tomasz z Akwinu o życiu zakonnym

ZAPROSZENIE: Stan doskonałości? Św. Tomasz z Akwinu o życiu zakonnym

Redakcja

OPZ racji święta św. Tomasza z Akwinu oraz kończącego się Roku Życia Konsekrowanego Instytut Tomistyczny zaprasza na sesję popularno-naukową, poświęconą nauczaniu św. Tomasza o życiu zakonnym.

Sesja rozpocznie się 30 stycznia 2016 r. (sobota) o godzinie 10.00 w auli o. Jacka Woronieckiego w klasztorze dominikanów na warszawskim Służewie. Wstęp wolny.

Promocje doktorskie franciszkanina Bonawentury i dominikanina Tomasza z Akwinu wywołały na Uniwersytecie w Paryżu ostry spór wokół zakonów żebrzących. Tomasz z Akwinu kilkakrotnie podjął ten temat w swoich pismach polemicznych: Contra impugnantes („Przeciw tym, którzy zwalczają kult Boga i życie zakonne”, 1256), De perfectione („O doskonałości życia duchowego”, 1269) oraz Contra retrahentes („Przeciw nauce tych, którzy odciągają [młodzież] od życia zakonnego”, 1271). Tematowi temu poświęcił również jedną ze swoich dysput. Treścią ideową sporu oraz bardzo oryginalną nauką św. Tomasza zajmą się o. dr Paweł Krupa OP i o. prof. Jacek Salij OP.

Doskonałość jest pojęciem, które może budzić wątpliwości i pytania, a czasem nawet wieść na manowce. Oczami czternastowiecznego inkwizytora spojrzy na to zagadnienie o. dr Tomasz Gałuszka OP.

Nie chcemy jednak pozostawać jedynie w przeszłości. Czym jest życie zakonne dzisiaj? Jak rozumieją kwestię chrześcijańskiej doskonałości patrzący na zakonników świeccy? Z tą tematyką zmierzą się dr Monika Waluś i red. Zbigniew Nosowski (Więź).

Szczegółowy program sesji na załączonym plakacie oraz na stronach Instytutu Tomistycznego.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda