Home WiadomościZ kraju Zawada: po raz dziesiąty dla Ojca Zbigniewa

Zawada: po raz dziesiąty dla Ojca Zbigniewa

Redakcja

W najbliższą niedzielę młodsi i starsi mieszkańcy Zawady k. Tarnowa wystartują w biegu o Memoriał Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv – swojego rodaka, który 22 lata temu poniósł śmierć męczeńską za wiarę w Peru.

„W biegu może wziąć udział każdy bez względu na wiek i kondycję, a uczestnictwo w nim będzie wyrazem czci dla zamordowanego misjonarza. Pragniemy w ten symboliczny sposób uczcić pamięć wielkiego Syna Ziemi Tarnowskiej” – mówi organizator, dyr. Szkoły Podstawowej im. O. Z. Strzałkowskiego w Zawadzie mgr inż. Krzysztof Nowak.

Biegi ku czci Sługi Bożego rozpoczną się o godz. 14.15. Dzieci i młodzież mogą startować w odrębnych, dostosowanych do ich możliwości fizycznych, kategoriach. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowy dyplom, a dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody – rowery górskie i sprzęt turystyczny.

Imprezę sportową poprzedzi msza św. o godz. 12.00 na szczycie Góry Świętego Marcina przy Kościele Parafialnym w Zawadzie. Sprawowana będzie przez byłych franciszkańskich misjonarzy z Boliwii i Paragwaju w intencji beatyfikacji Męczennika.

Memoriał ku czci o. Zbigniewa zakończy się piknikiem rodzinnym.

O. Zbigniew Strzałkowski wraz ze swoim współbratem o. Michałem Tomaszkiem zginęli za wiarę 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak).

Terroryści otoczyli klasztor, związali ojców i wywieźli samochodami za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili zakonników. Przywódcy Sendero Luminoso oskarżyli misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian.

Misjonarze oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną. W Pariacoto zbudowali instalację wodną, kanalizację oraz uruchomili agregat prądotwórczy. Sprowadzili pielęgniarki i lekarzy, by uczyli miejscowych Indian profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą.

Wieść o męczeństwie szybko dotarła do ojczyzny i obiegła świat. Jeszcze tego samego miesiąca – w sierpniu 1991 roku – rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym – Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru).

Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto.

Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów rozpoczął się 1996 roku. W 2002 roku zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana z Peru do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. W 2011 r. ukończono opracowywanie tzw. „positio”, czyli kluczowego dokumentu procesu beatyfikacyjnego.

„Positio” jest podstawą do dyskusji merytorycznej. Teraz watykańskie komisje: teologiczna i historyczna prowadzi studium zebranej dokumentacji. Jeżeli opinia komisji będzie przychylna, akta sprawy zostaną przekazane do Komisji Kardynałów, którzy jeszcze raz rozpoznają całą sprawę. Jeśli i ich opinia będzie pozytywna, Prefekt Kongregacji zwróci się do Ojca Świętego z prośbą o ogłoszenie sług Bożych błogosławionymi.

Słudzy Boży o. Michał i o. Zbigniew należeli do krakowskiej Prowincji św. Antoniego Padewskiego i bł. Jakuba Strzemię, która w Peru prowadzi misję od 1988 r. O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek byli pierwszymi, którzy rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim Pariacoto. Franciszkanie nadal prowadzą tam swoją działalność, a także w Limie i w Chimbote.

jms

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda