Home WiadomościZ kraju 10 mil franciszkańskich (16 750 m) w Niepokalanowie

10 mil franciszkańskich (16 750 m) w Niepokalanowie

Redakcja

Miesiąc czerwiec tego roku to okazja do tego, żeby uczci 30. rocznice pobytu Jana Pawła II w Niepokalanowie, który przybył do tego miejsca 18 czerwca 1983 roku z pielgrzymką dziękczynną za kanonizacje św. Maksymiliana Marii Kolbego. Stąd też podejmujemy wiele działań, które mają za zadanie przypomnieć to wydarzenie. Jednym z nich jest maraton uliczny.

MAKSIMILA – to bieg na dystansie 10 MIL FRANCISZKAŃSKICH (czyli 16670 m), który po raz pierwszy zostanie rozegrany w tym roku w sobotę 15 czerwca 2013 roku w Teresinie. Z naszą propozycją wychodzimy do parafii, którym patronuje św. Maksymilian Maria Kolbe. Bylibyśmy zaszczyceni, gdyby delegacje poszczególnych parafii zechciały włączyć się w to szczytne dzieło.

CEL – jaki sobie stawiają organizatorzy MAKSYMILI to:

1. Upamiętnienie postaci św. Maksymiliana .

2. Promocja gmin związanych z życiem świętego Maksymiliana.

3. Promocja Sanktuarium w Niepokalanowie.

4. Upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu.

5. Promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

Teresin nierozerwalnie związany jest z postacią św. Maksymiliana M. Kolbego, który w 1927 roku założył klasztor Niepokalanów. Było to jedno z istotnych wydarzeń w historii gminy, która błyskawicznie się rozwija.

Obserwując gwałtowny wzrost popularności biegania w Polsce grupa mieszkańców Teresina wpadła na pomysł, by zorganizować ulicami miejscowości bieg uliczny. Ponieważ maratonów, półmaratonów, biegów na dystansie 10 i 5 kilometrów odbywa się w Polsce bardzo dużo, pomysłodawcy szukali nietypowego dystansu. Biegacze w Teresinie będą musieli pokonać dystans 16 km 670 m. Dlaczego tyle? To numer obozowy św. Maksymiliana M. Kolbego z Auschwitz, gdzie oddał życie za drugiego człowieka.

Organizatorzy postanowili poprowadzić trasę biegu przez miejsca ważne dla gminy Teresin. Start zaplanowano przed klasztorem w Niepokalanowie, który w 1927 r. założył ojciec Maksymilian. Potem biegacze przebiegną ulicami Teresina m.in. obok tzw. Braci Lasku, który przed II wojną światową wybudował ojciec Kolbe. Dalej trasa poprowadzi do Szymanowa. Biegacze przebiegną obok kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP wzniesionego w 1667 roku oraz pałacu z przełomu XVIII i XIX wieku. Pałac należał do rodu Sanguszków, a potem do Łubieńskich. Później zakupiło go Zgromadzenie Sióstr Niepokalanek. Z Szymanowa biegacze przebiegną przez miejscowość Hermanów, w której w XIX stuleciu założono pierwszą w Królestwie Polskim cukrownię. Dalej trasa biegu będzie prowadziła przez miejscowość Elżbietów do Teresina. W Teresinie biegacze przebiegną obok XIX-wiecznego pałacu książąt Druckich-Lubeckich. Jego właściciel w 1927 roku podarował ziemię pod klasztor w Niepokalanowie. Meta zlokalizowana będzie na stadionie GOSiR, który sąsiaduje z jednym z najsłynniejszych młynów w Polsce – młynem “Szymanów”. – „Trasa naszego biegu to taka historia gminy w pigułce – tłumaczy Tomasz Krzyżak. Mam nadzieję, że przypadnie do gustu miłośnikom biegania”.

Dodatkową atrakcją będą imprezy towarzyszące biegowi. – Na naszym terenie jest spore środowisko osób, która codziennie maszeruje z kijkami. Podobne grupy działają w Sochaczewie, Kozłowie Biskupim – mówi Krzyżak. – „Nie ma w okolicy imprez specjalnie dla nich. Stąd nasza propozycja ”.

Nie zapominamy też o dzieciach z klas IV-VI szkół podstawowych. Chcemy je zaprosić do biegu na krótszym dystansie: zaledwie 1667 metrów. I tu razem z dziećmi będą mogli wystartować także rodzice, którzy nie czują się na siłach, by przebiec prawie 17 kilometrów.

Z początkiem miesiąca maja ruszyły zapisy do biegu. Można to uczynić przez specjalną platformę w Internecie: http://www.domtel-sport.pl/zgloszenia_masowe/index.php?LP_impr=21 Organizatorzy przewidzieli sporo nagród. Został też opublikowany Regulamin biegu, a szczegóły są już dostępne także na Facebooku.

Łączna liczba Uczestników ograniczona jest do 500 osób (w tym 400 biegaczy). Zapisy internetowe przyjmowane będą do dnia 8 czerwca 2013 r. Organizator zastrzega sobie prawo przerwania zgłoszeń w momencie przekroczenia powyższej liczby Uczestników biegu. O ile do dnia 15 czerwca 2013 roku limit uczestników nie zostanie przekroczony zgłoszenia będą przyjmowane w Biurze zawodów, które będzie mieścić się w Klasztorze Niepokalanów Ojców Franciszkanów przy ul. O. Maksymiliana M. Kolbego 5 w Paprotni

Pierwszeństwo udziału w biegu mają osoby, które zapiszą się i uiszczą opłatę startową w wysokości 30 złotych. Organizator może zdecydować o podniesieniu limitu uczestników biegu.

MAKSIMILA w Teresinie będzie odbywała się pod patronatem Wójta Gminy Teresin, Starosty Sochaczewskiego, Gwardiana Niepokalanowa oraz Prowincjała franciszkanów. W zamyśle organizatorów jest, aby 10 MIL FRANCISZKAŃSKICH stało się imprezą na stałe wpisaną w życie społeczności Niepokalanowa i Teresina.

Serdecznie zapraszamy na I Międzynarodowy Masowy Bieg Uliczny Maksy Mila 2013 do Teresina, miejscowości, która nierozerwalnie od samego początku swego istnienia związana jest z osobą św. Maksymiliana Marii Kolbego.

o. Jacek Staszewski OFMConv

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda