Home WiadomościZ kraju Zawada: Wspominali o. Zbigniewa

Zawada: Wspominali o. Zbigniewa

Redakcja

W niedzielę mieszkańcy Zawady k. Tarnowa na różne sposoby uczcili swojego rodaka – męczennika o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv.

Najpierw była akademia poświęcona pamięci o. Zbigniewa, przygotowana przez najmłodszych mieszkańców Zawady, uczniów ze Szkoły Podstawowej jego imienia. Program słowno-muzyczny obrazowo i głęboko przedstawił osobę franciszkanina i jego męczeńską ofiarę w peruwiańskich Andach, która dla tutejszych parafian jest wciąż żywym świadectwem wiary i oddania się Chrystusowi.

Bezpośrednio po niej rozpoczęła się celebracja Eucharystii pod przewodnictwem Asystenta Prowincjała ds. misji krakowskiej prowincji franciszkanów o. Zbigniewa Świerczka. Homilię wygłosił wieloletni misjonarz w Peru o. Szymon Chapiński.

Zakonnik odwołując się do nieustannie żywej idei świętości w Kościele, przedstawił stan procesu beatyfikacyjnego Sług Bożych o. Michała i o. Zbigniewa oraz ks. Aleksandra, który razem z franciszkanami zginął w tym samym miesiącu z rąk Ludowego Wojska Partyzanckiego. Podczas Mszy Świętej wierni modlili się w intencji ich rychłego wyniesienia na ołtarze.

Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł oraz poseł na Sejm RP Józef Rojek w obecności licznie zabranych parafian złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą franciszkańskiego męczennika.

Po południu odbyły się biegi o Memoriał o. Zbigniewa – na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych.

W biegu na dwa kilometry wystartował o. dk. Jacek Bielecki z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. Diakon zajął siódme miejsce na blisko pięćdziesięciu startujących.

X Memoriałowi towarzyszyły tańce, loterie, przejażdżki kucykiem i inne atrakcje.

o. dk. Łukasz Pazdan/jms

Za: www.zakonfranciszkanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda