Home WiadomościZ kraju Zbliża się Jubileusz 150. rocznicy powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce

Zbliża się Jubileusz 150. rocznicy powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce

Redakcja

1 listopada, mija 150. rocznica powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce.

Siostry z tego Zgromadzenia, w którym też żyła, pracowała i uświęcała się św. siostra Faustyna Kowalska, uroczyście obchodzą Jubileusz powstania swojego Zgromadzenia.

25 października 2012 r., w rocznicę chrztu matki Teresy Ewy z książąt Sułkowskich hrabiny Potockiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce, w kościele Świętego Krzyża w Warszawie o godz.11:00 odbyła się uroczysta Eucharystia dziękczynna i poświęcenie pamiątkowej tablicy, upamiętniającej chrzest m. Teresy w tym kościele.

Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył , homilię wygłosił i tablicę poświecił bp. Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

W homilii ks. bp Polak podkreślił, nawiązując do obecnego Roku Wiary, ze droga wiary matki Teresy, założycielki Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce właśnie zaczęła się w tym kościele, od momentu jej chrztu 25 X1814 roku.

„To, co się później działo, miało tutaj swój początek, gdyż to w czasie chrztu rodzice dziecka lub katechumeni proszą o wiarę dla chrzczonego. ‘W czasie chrztu dokonuje się odrodzenie z wody i Ducha św. na życie wieczne” – powiedział hierarcha. Wiara jest darem od Boga i taką łaskę wiary otrzymała w tej warszawskiej świątyni m. Teresa.

Bp. Polak podkreślił, że to m. Teresa zmobilizowała świętą Faustynę Kowalską, apostołkę Bożego Miłosierdzia, która zapukała do sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na Żytniej, szukając klasztoru.

We mszy świętej wzięły udział przełożone i siostry z wielu domów Zgromadzenia , z przełożoną generalną m. Petrą Kowalczyk.

Teresa Ewa z książąt Sułkowskich hrabina Potocka (1814 – 1881), jako wdowa, nie mająca dzieci, pragnęła założyć Dom Miłosierdzia dla kobiet potrzebujących głębokiej odnowy moralnej , na wzór Domów Miłosierdzia we Francji . Po ośmiomiesięcznej praktyce w Domu Miłosierdzia w Laval we Francji, wróciła do Polski i na zaproszenie abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego objęła w Warszawie „Dom Schronienia” dla dziewcząt moralnie upadłych.

1 listopada 1862 abp Feliński poświęcił kaplicę i dom dla dziewcząt przy ul. Żytniej i ten dzień przyjmuje się jako datę powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce. Z uwagi na zabór rosyjski i ogromne trudności w działalności, s. Teresa zakłada drugi dom w zaborze austriackim, w Krakowie 8 maja 1868.

W 1922 roku gałąź polska Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia odłączyła się od Zgromadzenia w Laval i zakon zaczął kontynuować swoją działalność samodzielnie.

Obecnie Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia prowadzi ośrodki wychowawcze dla dziewcząt, domy samotnych matek, świetlice, bursy i przedszkola, głosi orędzie Miłosierdzia w sanktuariach, parafiach, więzieniach w Polsce za granicą. Zgromadzenie daje formację apostołom Bożego Miłosierdzia w międzynarodowym stowarzyszeniu „Faustinum”, prowadzi Wydawnictwo „Misericordia”, redaguje własny kwartalnik „Orędzie Miłosierdzia”.

W Płocku, od 25 marca 2009, czynne jest Okno życia.

Do Jubileuszu Siostry przygotowywały się przez 3 lata poprzez modlitwę i refleksje , a ostatnio poprzez 9 miesięczna nowennę wynagradzającą za wszelkie grzechy, niewierności i zaniedbania.

28 października br., o godz. 9.00, tuż przed 150. rocznicą powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce, w kościele Świętego Krzyża w Warszawie nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore będzie przewodniczył Mszy świętej, transmitowanej przez Polskie Radio.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda