Home WiadomościZ kraju Zbliżają się uroczystości odpustowe w Czernej

Zbliżają się uroczystości odpustowe w Czernej

Redakcja

deon.plDo otoczenia Światowych Dni Młodzieży modlitwą i ofiarą codziennych wyrzeczeń oraz przyjęcia za swoje przesłania miłosierdzia, które przyniesie papież Franciszek – wezwał o prowincjał krakowskiej prowincji karmelitów bosych, o. Tadeusz Florek OCD.

W specjalnym liście zapraszającym na lipcowe uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej zakonnik przypomniał, że 23 lipca w Czernej odbędzie się XVIII Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej.

Zapraszając na uroczystości, prowincjał nawiązał do zbliżającej się wizyty papieża Franciszka. Karmelita zachęcił, otoczyć wydarzenie ŚDM „modlitwą i ofiarą codziennych wyrzeczeń, aby dane nam było nie tylko zobaczyć Piotra naszych czasów, lecz ponadto przyjąć za swoje przesłanie miłosierdzia, które nam przyniesie, by żyć nim na co dzień”.

„Trzeba nam się modlić, aby miłosierdzie przenikało i uzdrawiało nie tylko nasze serca, ale również nasze rodziny, wspólnoty oraz naszą Ojczyznę” – dodał w liście o. Tadeusz Florek OCD.

W sanktuarium maryjnym w Czernej 7 lipca rozpoczęła się już nowenna przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel. W tym tygodniu, w dniach od 13 do 16 lipca odbywać się będą rekolekcje otwarte dla wszystkich pt.: „Szkaplerz święty znakiem miłosierdzia i zbawienia”. Spotkaniu w domu rekolekcyjnym sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus przewodniczyć będzie o. Jacek Pawlikowski OCD.

W nocy z 15 na 16 lipca zaplanowano noc czuwania modlitewnego, którą rozpocznie procesja różańcowa a zakończy Eucharystia sprawowana o północy.

W uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, głównej patronki Zakonu, Eucharystii odpustowej przewodniczyć będzie o. Piotr Marek Chojnacki OCist, cysterski opat mogilski.

Rano 23 lipca rozpocznie się XVIII Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny. Przedpołudniową konferencję wygłosi o. Grzegorz Irzyk OCD, kustosz sanktuarium św. Józefa i przeor w Wadowicach. Kulminacyjnym momentem będzie natomiast Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem biskupa pomocniczego wrocławskiego Jacka Kicińskiego, klaretyna.

Uczestnicy spotkania, którzy jeszcze nie przyjęli szkaplerza, wezmą udział w obrzędzie jego nałożenia. Po nabożeństwie eucharystycznym z Różańcem, nastąpi odnowienie przyrzeczeń szkaplerznych i koronki do Miłosierdzia Bożego.

24 lipca w niedzielę w Czernej odbędzie się zewnętrzna uroczystość św. Eliasza Proroka, patrona kościoła.

Karmelici bosi osiedlili się w Polsce na początku XVII w. za panowania króla Zygmunta III Wazy. Fundatorką klasztoru pustelniczego dla prowincji Ducha Świętego w Czernej była w 1631 roku Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa, wojewodzina krakowska. Klasztor czerneński pełnił funkcję eremu przez ponad 170 lat. Był oazą życia duchowego całej prowincji polskiej i litewskiej.

W XVII w. klasztor nękały wojska szwedzkie, moskiewskie, saskie oraz najeżdżali go konfederaci warszawscy i sandomierscy. Po rozbiorach Polski erem został zlikwidowany, a kościół pustelniczy został udostępniony dla ogółu wiernych. W tym czasie powołano do istnienia Bractwo Szkaplerzne. Wkrótce Czerna zasłynęła jako silny ośrodek życia religijnego i kultu Matki Bożej. W 1864 r., w wyniku ostatniej serii kasat klasztorów katolickich na ziemiach polskich, przestała istnieć Prowincja Polska Karmelitów Bosych. Klasztor w Czernej, który ocalał jako jedyny, został podporządkowany bezpośrednio definitorium generalnemu Zakonu, a następnie w 1875 r. przyłączony do Prowincji Austro-węgierskiej.

W 1882 r. przeorem w Czernej został o. Rafał Kalinowski, uczestnik powstania styczniowego, zesłaniec syberyjski, wychowawca księcia Augusta Czartoryskiego. Doprowadził on nie tylko do odnowienia czerneńskiego klasztoru, ale i ponownego rozwoju karmelitów bosych na ziemiach polskich.

Przez okres okupacji klasztor prowadził działalność duszpasterską. 24 sierpnia 1944 roku Niemcy zastrzelili czerneńskiego nowicjusza br. Franciszka Powiertowskiego. Cztery dni później zamordowany został także przeor klasztoru o. Alfons Maria Mazurek, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 r.

Dziś Czerna jest jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, znajdujący się w ołtarzu kościoła, od ponad 350 lat cieszy się niesłabnącym kultem wiernych. 17 marca 1988 r. został ukoronowany koronami papieskimi.

Ważnymi momentami w dziejach tego miejsca były beatyfikacja w 1983 r., a następnie kanonizacja w 1991 o. Rafała Kalinowskiego.

Kult szkaplerza świętego wiąże się z objawieniami św. Szymona Stocka, generała Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Według legendy w czasie, gdy dalsze istnienie założonego w połowie XII w. w Ziemi Świętej zakonu stało pod znakiem zapytania, św. Szymonowi ukazała się 16 lipca 1251 r. Najświętsza Maryja Panna i wręczyła mu szkaplerz – długi pas z tkaniny z wycięciem na głowę. Zapewniła go przy tym, że „ktokolwiek będzie pobożnie nosił Jej znamię – szkaplerz – i nim odziany opuści ten świat, nie zazna ognia wiecznego”. Zakon Karmelitów szerzył kult szkaplerza w całej Europie, gdzie zakładano setki bractw szkaplerznych.

KAI/pk

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda