Home WiadomościZ kraju Zebranie Konferencji Redemptorystów Europy o formacji początkowej

Zebranie Konferencji Redemptorystów Europy o formacji początkowej

Redakcja

redemptor.plPodczas pierwszej fazy Kapituły Generalnej w Toruniu (dla naszej Konferencji Redemptorystów Europy),  5-13  kwietnia 2016 r., odbyło się także XI Zebranie Plenarne KRE. Uczestnicy zastanawiali się, jak wprowadzić  w życie decyzje Zarządu Generalnego dotyczące formacji początkowej.

Zostały omówione sprawa międzyprowincjalnych nowicjatów oraz przygotowanie do ustanowienia wspólnego studentatu Konferencji w dwóch językach (angielskim i włoskim). Zgodnie z decyzją Zarządu Generalnego, wszystkie nowicjaty w naszym Zgromadzeniu mają stać się międzyprowincjalnymi. Oczywiście w niektórych przypadkach jednostki mogą prosić o zwolnienie.

KRE planuje utworzenie co najmniej trzech takich nowicjatów:

  1. Prowincje Madrycka, Lizbońska, Francuska, Rzymska i Neapolitańska chcą kontynuować międzyprowincjalny nowicjat w Ciorani (Włochy).
  2. Anglojęzyczni nowicjusze z Prowincji Londyńskiej, Dublińskiej i Św. Klemensa (Północne Niemcy, Belgia, Holandia i Szwajcaria) chciałyby założyć własny nowicjat w Europie lub współpracować z anglojęzycznym nowicjatem spoza naszego kontynentu.
  3. Słowiańscy nowicjusze z Prowincji Warszawskiej, Praskiej, Wiceprowincji Bratysławskiej i Regii Św. Gerarda (Rosja i Kazachstan) będą swą formację odbywać w międzyprowincjalnym nowicjacie w obecnym Nowicjacie Prowincji Warszawskiej w Lubaszowej k.Tarnowa.

Jedyny greckokatolicki nowicjat w Zgromadzeniu w Kochawinie na Ukrainie będzie gromadzić nowicjuszy z Prowincji Lwowskiej i niektórych nowicjuszy z Wiceprowincji Michalowce. Zaś ta wiceprowincja będzie wysyłać swoich nowicjuszy do Lubaszowej lub Kochawiny. Prowincja Wiedeń-Monachium poprowadzi swój nowicjat w języku niemieckim.

Uczestnicy spotkania postanowili kontynuować przygotowania do utworzenia wspólnego angielsko- i włoskojęzycznego studentatu (tj. wspólnoty seminarzystów) w Rzymie. Nie jest to  obowiązek, ale wszystkie jednostki KRE są zaproszone do tworzenia go, jako elementu wzajemnej współpracy w formacji początkowej.

o. Jacek Zdrzałek CSsR, Koordynator KRE

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda